Suriye'de kimyasal silah araştırmasına Rusya vetosu!

  • 1144
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Kasım 2017 Cumartesi 08:48

Rusya, Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan BM misyonunun görev süresinin 30 gün uzatılması isteği ile Japonya tarafından hazırlanan karar tasarısını veto etti.

Rusya, BM ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Suriye'deki kimyasal silah saldırılarını incelemek için kurmuş olduğu ortak misyonun yetkisinin uzatılmasını öngören BMGK karar tasarısını veto etti.

Rusya ile beraber Bolivya da tasarıyı veto etti. BMGK'da bir karar tasarısının kabul edilmesi için 9 evet oyu verilmesi gerekiyor. Tasarının ayrıca BMGK'nın daimi üyelerinin (Rusya, ABD, İngiltere, Fransa ve Çin) hiçbiri tarafından veto edilmemesi gerekiyor. 

BM ve OPCW'nin ortak misyonunun bir raporunda, Suriye'nin Han Şeyhun kabasından nisanda düzenlenen sarin saldırısının suçlusunun, Suriye hükümeti olduğuna 'inanmalarını sağlayan bulgulara ulaşıldığı' öne sürülmüştü.

OPCW ve BM'nin Ortak Soruşturma Mekanizması (JIM) tarafından hazırlanan ve İdlib'in Han Şeyhun kasabasındaki kimyasal saldırıdan Suriye'yi sorumlu tutan rapor Rusya tarafından eleştirilmiş, raporun 'sistematik eksiklikler' ile dolu olduğu belirtilmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım