Şubat 2016'da kapatılmıştı... Kim'in emri ile açılıyor

Son Güncelleme: 03 Ocak 2018 Çarşamba 12:13

Kuze Kore lideri Kim Jong-Un, Güney Kore'nin diyalog çağrısına olumlu cevap verdi. Kim, iki ülke arasındaki görüşmelerin devam etmesi için sınırın açılması emrini verdi.

Kore'de Kuzey ve güney arasında 2016 senesinin Şubat ayından beri kapalı olan ateşkes hattının iletişim kanalı tekrar açılacak.  Kuzey Kore, TSİ 09.30'da Güney Kore ile sınırdaki ateşkes hattındaki iletişim hattını açacaklarını ifade etti.

Güney Kore Birleşmiş Milletler Bakanlığı, bir gün önceki başarısız bir girişimin ardından yerel saatle Çarşamba sabahı temasa geçmeye çalıştıkları Kuzey Kore'den bir cevap alamadıklarını açıklamışlardı. Ancak TSİ 07.00'de Kuzey'den cevap geldi. Kuzey Kore TSİ 09.30'da, sınırları arasındaki ateşkes hattındaki iletişim hattını açacaklarını ifade etti.

Güney Koreli bir bakanlık yetkilisi, Güney'in TSİ 03.00'te Panmunjom ateşkes hattından Kuzey'i aradıklarını ancak çağrılarına yanıt verilmediğini belirtmişti. Kuzey ayrıca, Güney Kore Birleşmiş Milletler Bakanı Cho Myoung-gyon'un iki ülkenin üst düzey görüşme yapması önerisinde bulunduktan kısa süre sonra, dün TSİ 10.00'da Seul'den yapılan aramaya da cevap vermediğini söyledi.

Cho öneriyi dün yerel saatle öğleden sonra yaparken, Güney'in Panmunjom telefon hattı vasıtasıyla Güney-Kuzey diyaloğunun ayrıntılarını tartışmayı umduğunu dile getirdi. 

Ateşkes hattındaki telefon iletişim kanalı, Gaeseong Endüstri Bölgesi'nin 2016 Şubat'ında kapatılmasından beri kullanılmadı. Gaeseong Endüstri Bölgesi; Güney ile Kuzey arasındaki sınırda yer alan Gaesong şehrinde yer almakta. Tesis Güney Kore firmalarının Kuzey Kore'nin işgücünü kullanarak üretim yapmalarına imkan veren sanayi bölgesiydi. Bölge, Kuzey ve Güney Korelilerin fiziki temasta bulunduğu tek yer olması açısından önem taşımaktaydı.

O zamandan bu yana, Güney Kore Birlik Bakanlığı, her gün sabah yerel saatle 09.00'da ve 16.00'da kırmızı hat aracılığıyla Kuzey'e çağrı yapmaktaydı. Görüşmenin sonrasında ne olacağı Güney Kore'de merakla bekleniyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım