Seçim barajı konusunda Erdoğan çok net!

Son Güncelleme: 06 Aralık 2017 Çarşamba 08:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen uyum yasaları toplantısında seçim barajının yüzde 10 olarak kalmasının kesinlik kazandığı dile getirildi.

Geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin kurmayları ve hukukçu milletvekilleri ile bir toplantı yaptı. Bu toplantıda ele alınan konulardan biri de seçim yasasında değişiklik öngören uyum paketiydi.  

'ÇİFTE DEĞİL, TEK ADAYLIK'

Hürriyet'in haberine göre Erdoğan, çifte adaylık olabileceği noktasındayken, müzakerelerin sonunda sakıncaları ortaya konulunca, doğrusunun tek adaylık olduğu görüşü ağırlık kazandı. Bunun gerekçeleri de “Yasama ve yürütme ayrı olduğu için çifte aday olamaz. Seçim bir bütündür. 600 milletvekili için seçim yapılacak. Birisi cumhurbaşkanı seçilirse, 599 milletvekili olmaz. Doğrusu sistemde, bir kişinin tek bir makama aday olmasıdır” şeklinde anlatıldı. 

'CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKALET EN YAŞLI YARDIMCIDA'

Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir sebeple boşalması durumunda, seçime gidilmesi için öngörülen süre 45 gün olarak tespit edildi. Yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar, en yaşlı cumhurbaşkanı yardımcısının göreve vekalet etmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanının parti genel başkanı olması durumunda, partisi ile ilişkilerinin, parti tüzüklerinde düzenlemesi öngörüldü. 

'SİYASİ PARTİLER YASASI MHP VE CHP'YE TEKLİF GİDECEK'

Siyasi Partiler Yasası’nda (SPY) parti kapatmayla ilgili hükümlerin yürürlükten kaldırılması da planlandı. SPY’de yöneticiler için ceza kovuşturması yapılacağı hükümleri konulacak. Ancak, SPY’de yapılacak düzenleme yeterli olmuyor. Bunun için anayasa değişikliğe gidilmesi gerekiyor. MHP ve CHP’ye tek maddelik anayasa değişikliği için öneri götürülecek. 

'ERDOĞAN, YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINDAN YANA'

Kamuoyunun merakla beklediği ‘seçim ittifakı, seçim barajı ve daraltılmış bölge’ konuları ise sınırlı müzakere edildi. Erdoğan’ın yüzde 10 seçim barajının korunmasından yana açık tavır sergilediği öğrenildi. Seçim ittifakların bugünün konusu olmadığı, daha sonra üzerinde çalışılarak diğer partilere sunulabileceği konuşuldu. MHP, barajın düşürülmesi için çağrıda bulunmuştu. 

'ÖRTÜLÜ DEĞİL, AÇIKTAN İTTİFAK'

Partide oluşan görüşe göre, seçim ittifakı, mevcut seçim yasasındaki gibi ‘örtülü’ değil ‘açıktan’ yapılabilecek. Seçim ittifakının, seçim pusulasında ittifak yapan partilerin isimleri belirtilerek yazılmasının daha doğru olduğu; bir partinin milletvekili adayının partisinden istifa ederek, bir başka partinin listesinden aday olmasının, bilinen anlamda ‘ittifak’ sayılmayacağı, dünyada seçim ittifaklarının pusulada belirtilerek açıktan yapıldığı ifade edildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım