Salih Müslim Türkiye'de neden tutuklanmadı?

  • 1046
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 28 Şubat 2018 Çarşamba 08:09

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 2015’te Milli Güvenlik Kurulunda PYD’nin terör örgütü şeklinde tanımlanmasına rağmen Salih Müslim’in Türkiye’de iken neden tutuklanmadığını sordu.

Eski PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, 2 gün evvel Prag’da gözaltına alınmış daha sonra yapılan mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Türkiye’den sert tepki gösterilen olay ile alakalı Ana muhalefette bir açıklama yaptı ve konu ile ilgili 28 Şubat MGK kararları hatırlatıldı.

PYD’nin 28 Şubat 2015’de MGK kararı ile terör örgütü olarak tanımlandığı ve bundan 4 ay sonra Trükiye’ye geldiğini ifade eden Yılmaz, Müslim’in o zaman neden tutuklanmadığını sordu. Çekya’nın kararının yanlış olduğunu ve iadenin AB sözleşmesine göre istendiğini belirten Yılmaz, Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin o dönemde yaptığı açıklamaların ardından işlerin hızlanıp Müslim’in İçişleri Bakanlığı tarafından Kırmızı Bülteni’e alındığını dile getirdi. İnterpol ile alakalı da PYD’nin baş adamı olduğunun bilinmesine rağmen müracaatta geç kalındığını söyledi.

Dün Çekya mahkemesinden yapılan açıklamanın da ilginç olduğunu belirten Yılmaz, Müslim’in şartlı bir şekilde serbest kaldığını ve ülke sınırları içerisinde mahkemelere katılacağının söylendiğini ama bir şekilde Müslim’in kaçırılacağını vurguladı. Müslim’in tüm eksiklerine rağmen Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, Çekya’nın bu tavrı ABD, Almanya veya İngiltere gibi bir devlete yapamayacağını bunun sebebinin de Türkiye’nin caydırıcılığının ve gücünün zayıf olmasın kaynaklandığını dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı konuşmada 28 Şubat 2015'ten sonra yapılan MGK toplantılarının hepsinde YPG/PKK/PYD/DEAŞ'a karşı topyekün bir mücadelenin olduğunu ve 19 Ekim 2016'da MGK Siyaset belgesini Bakanlar Kurulu’nda karara dönüştürüldüğünü söylemişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım