Rusya’dan Kanada’nın yaptırımlarına misilleme geldi

  • 3472
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Kasım 2017 Cumartesi 12:35

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ottawa’nın 30 Rus vatandaşını yaptırım listesine almasına karşılık pek çok Kanada vatandaşının Rusya’ya girişinin yasaklanmasına karşı karar aldıklarını dile getirdi.

Kanada, Rusya karşıtı Magnitskiy Kanunu çerçevesinde 30 kişinin ülkeye girişini yasakladı. Konu ile alakalı açıklama yapan Zaharova, Ottawa’nın bu adımına aynı şekilde karşılık verdiklerini dile getirdi. 

Rus Dışişleri’nin yaptığı açıklamaya göre, Zaharova

“Karşılıklılık ilkesinden yola çıkarak çok sayıda Kanada vatandaşının Rusya’ya girişini yasaklama kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, kaç kişiye yaptırım uygulandığı ifade edilmedi fakat listenin onlarca kişinin yer aldığı uzun bir liste olduğu şu ifadelerle vurgulandı: 

“Listede yer alan isimler sistematik biçimde ikili ilişkileri bozmakla uğraşan Rusofobik Kanadalılar.”

ABD'nin 14 Aralık 2012'de kabul ettiği Magnitskiy Yasası, insan hakları ihlaline karıştığı öne sürülen Rus vatandaşlarına yönelik vize yaptırımlarını öngörüyor.

Kanada’nın yaptırım listesine aldığı isimler arasında Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, eski Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Aniçin, iş adamı Dmitriy Klyuyev gibi isimler yer alıyor. Listede yer alan isimlerin 2008 yılında Sergey Magnitskiy tarafından ortaya çıkarılan vergi dolandırıcılığı gibi yolsuzluklara karıştığı öne sürülüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım