Rusya Suriye kongresinin ertelenmediğini söyledi!

Son Güncelleme: 07 Kasım 2017 Salı 16:36

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın aksi yöndeki açıklamalarına rağmen, Rusya'nın girişimi ile Suriye'deki çeşitli grupların bir araya getirileceği kongreyi ertelemediklerini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı bir basın toplantısında, resmi ismi 'Suriye Ulusal Diyalog Kongresi' olarak tespit edilen toplantıların ertelenip ertelenmediği sorusu cevaben,

"Şu anda bu kongrenin hazırlıkları yapılıyor, onu kimse ertelemedi, kaldı ki tarihi resmi olarak açıklanmadı" dedi.

Lavrov'un bu sözleri, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın bir önceki gün verdiği bir açıklamayı izliyor.

Kalın, Rus yetkililerin kendilerine, kongrenin ertelendiğini ve Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin oluşturduğu Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) bu kongreye davet edilmeyeceğini söylediğini belirtmişti. 

Diğer taraftan Lavrov, Astana görüşmelerinin garantör ülkeleri olan Rusya, İran ve Türkiye'nin, kongrenin gündemi, tarihi ve organizasyonla ilgili parametreleri üzerinde anlaşmaya çalıştığını ifade etti.

Lavrov bunun yanında, Rusya'nın bunların yanı sıra, Suriye hükümeti ile iç ve dış muhaliflerle görüşmelerinin de sürdüğünü kaydetti.

Rus yetkililer daha önce PYD de dahil olmak üzere Suriye'deki çeşitli gruplara kongre için davet gönderildiğini söylemişti. Kalın, PYD'nin kongreye davet edildiğinin açıklanması ardından bunu 'kabul edilemez' olarak nitelendirmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım