Pentagon'dan Menbiç açıklaması: Tek muhatabımız..

Son Güncelleme: 30 Ocak 2018 Salı 07:50

Basın brifinginde ABD'li ve Türk gazetecilerin gelişmeler ile alakalı sorularına cevap veren Pentagon sözcülerinin Menbiç’te ABD öncülüğündeki koalisyonun ortağı olarak Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yerine Menbiç Askeri Konseyi’ni işaret etmesi dikkatleri çekti.


Alınan haberlere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan Zeytin Dalı operasyonu ile alakalı yeni açıklamalar geldi. Pentagon sözcülerinden Albay Robert Manning,

"Koalisyon olarak bizim Menbiç'teki tek muhatabımız bu şehrin DEAŞ'tan temizlenmesinden sonra yerel halktan kurulan Menbiç Askeri Konseyi" açıklamasını yaptı.

"Bütün YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekildiğini teyit edebiliyor musunuz? Menbiç'te YPG'li kalmadı mı?" sorusuna yanıt veren Binbaşı Adrian Rankine Galloway ise,

"Spekülasyon yapmayız. Ama Menbiç'teki güçler Menbiç Askeri Konseyi'ne mensup. Bu yapı, Suriye'nin o bölgesinin çoklu etnik yapısını yansıtan bir temsiliyete sahip. Menbiç Askeri Konseyi'nin yüzde 60'ı Arap, yüzde 40'ı ise Kürt, Türkmen ve Hıristiyan. Biz Menbiç Askeri Konseyi ile çalışıyoruz. Onları şehri IŞİD'den kurtatan Demokratik Suriye Güçleri eğitti. Ama bugün yerel güçleri temsil eden Menbiç Askeri Konseyi" dedi. 

Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Votel dün ABD'nin Türkiye'nin operasyon düzenlemeyi düşündüğünü söylediği Menbiç'ten çekilme planının olmadığını açıklamıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım