Ortadoğu'da yeni bir savaş İsrail'in yok oluşu demektir!

Son Güncelleme: 24 Kasım 2017 Cuma 11:12

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, dün verdiği bir demeçte bölgede yeni bir olası savaşın 'İsrail yok edilmesi' ile sonuçlanacağını ifade etti. Caferi, böyle bir durumda Filistinli Hamas örgütü ile Lübnan Hizbullah'ının İsrail'e karşı 'direniş cephesi' ile beraber hareket edeceğinin altını çzidi.

İran medyasından alınan bilgilere göre Caferi, çok sayıda İran Devrim Muhafızları'nın alt kolu olan gönüllü Besic milisinin katıldığı etkinlikte yapmış olduğu açıklamada bölgede olası bir yeni savaşın 'İsrail'in yok oluşu' ile sonuçlanacağını iddia etti. Caferi,

"Bugün yeni bir savaşın İsrail'in yok edilmesi ile sonuçlanacağını söylemek kanıtlanmış bir iddia" ifadelerini kullandı.

'ARTIK BÜYÜK DİRENİŞ CEPHESİ OLUŞTURULDU'

2008'de Hamas ile İsrail arasındaki savaş ile 2006'daki Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşa atıf yapan Caferi,

'İsrail'in 33 Gün Savaşı ile 22 Gün Savaşı'nda direniş cephesinin gücünün bir kısmını gördüğünü' dile getirdi.

"Artık büyük direniş cephesi oluşturuldu. Bu iddia da kanıtlandı" diyen İran Devrim Muhafızları komutanı Caferi, Lübnan Hizbullah'ının saldırıya uğraması halinde 'direniş cephesinin' diğer bileşenlerinin onun yardımına gideceğini söyledi.

'DİRENİŞ CEPHESİNİN KADERİ BİRBİRİNE BAĞLI'

Caferi

"Direniş cephesinin kaderi birbirine bağlı ve hepsi birleşmiş halde. Eğer İsrail onun bir parçasına saldırırsa diğer parçası yardıma gelir" ifadelerini kullandı.

Caferi aynı konferansta Suudi Arabistan'dan birkaç gün evvel yapılan Hizbullah'ın silah bırakması önerisinin 'müzakere edilemez' olduğunu da söylemişti.

Caferi

"Hizbullah, Lübnan'ın düşmanlarıyla —ki bu düşman, İsrail- savaşmak için silahlı olmak zorunda. Lübnan'ın emniyetini korumak için en iyi silahlara sahip olmaları lazım. Bu mesele müzakere edilemez" demişti.

Caferi'nin sözleri Lübnan Başbakanı Saad el Hariri'nin Suudi Arabistan'da istifa ederek Hizbullah'ı ve İran'ı, Arap ülkelerinin işlerine karışmakla suçlamasının ardından gerilimin yükseldiği bir dönemde yapıldı.

Hariri istifasını Cumhurbaşkanı Mişel Aun'un isteği üzerine askıya almıştı. 

Pazar günü Suudi Arabistan'ın önerisiyle toplanan Arap Birliği ise, Irak ile Lübnan'ın karşı çıkmasına rağmen sonuç bildirgesinde Hizbullah'ı "Arap ülkelerinde terörizmi ve aşırıcı grupları gelişmiş silah ve balistik füzeler ile desteklemekle' suçlamıştı. 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da "İran'ın tehditleri tüm sınırları aştı ve bölgeyi tehlikeli bir cehenneme itti" ifadelerini kullanmıştı.

SUUDİ VELİAHT PRENS: HAMANEY, ORTADOĞU'NUN YENİ HİTLER'İ

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a bir röportaj veren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ise İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i 'Ortadoğu'nun yeni Hitler'i' olarak niteledi.

Aynı zamanda ülkesinin savunma bakanı olan Veliaht Prens

"İran'ın dini lideri Ortadoğu'nun yeni Hitler'i. Ama biz Avrupa'dan düşman karşısında ödün vererek geri çekilmenin işe yaramadığını öğrendik. İran'ın yeni Hitler'inin Avrupa'da yaşananları Ortadoğu'da tekrarlamasını istemiyoruz" dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım