OHAL'in kapsamı daraltılacak

  • 1475
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Kasım 2017 Cumartesi 07:39

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan ve üç aylık dönemler halinde uzatılan Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) ile alakalı yeni değerlendirmeler yapılıyor.

Kamu görevlilerinin yurtdışına çıkarken, kurumlarından izin almaları ile alakalı zorunluluğun kaldırılmasından sonra, bazı kısıtlamalar için de aynı adımların atılacağı ifade ediliyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘ihtiyaç olmaktan çıkan’ kısıtlamaların ayıklanması için bakanlara talimat verdiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, son Bakanlar Kurulu toplantısında, OHAL’le uygulamaya konulan ‘yasak ve kısıtlamaların’ hem vatandaşların hayatını güçleştirdiği, hem de Türkiye’nin yurtdışında olağanüstü kurallarla yönetilen ülke olarak algılanmasına neden olduğuna ilişkin eleştiriler gündeme geldi. Kamu görevlileri için konulan kısıtlamadan, kamuda bulunan FETÖ’cülerin tamamına yakınının ayıklanması sebebi ile vazgeçildiği belirtildi. 

Sadece kamu çalışanları için değil, diğer vatandaşlar için de MİT, Emniyet ve İstihbarat birimlerinden gelen raporlar üzerine yurtdışı yasağı konulduğu, bunlardan bir kısmının sadece akrabalık ilişkileri olduğu, kişilerin FETÖ veya diğer terör örgütleriyle bağı olmamasına karşın kısıtlandığı değerlendirmesi yapıldı. 

Mağduriyet yaratılmaması için istihbarat raporlarının somut verilere dayanması gerektiği ifade edildi. Başbakan da özellikle yurtdışına çıkışla ilgili kısıtlamaların, kesin delillere dayanmadan uygulanmaması ve gerekli önlemlerin alınması talimatını verdi.

YASAKLARA TEKRARDAN İNCELEME

Yıldırım, toplantıda yurtdışına çıkış gibi OHAL uygulamalarından, ihtiyaç kalmayanların saptanması ve aşamalı olarak bunların uygulamadan kaldırılmasını da istedi. Tüm bakanlar kendi alanlarında buna benzer kısıtlama ve sınırlamaları belirleyecek. Gerekli görülmeyenler uygulamadan kaldırılacak ve eski sisteme dönülecek. 

Belirlenen başlıklardaki çalışmayı ise İçişleri Bakanlığı yapacak. Tapu kayıtlarına konulan tahditlerin, SGK dosyalarına konulan yasak ve kısıtlamaların da gözden geçirilmesi planlanıyor. 

OHAL’in tamamen kaldırılması konusu ise AK Parti kulislerinde sık sık tartışılıyor. FETÖ gözaltıları ve davaların devam etmesi nedeniyle OHAL’in kaldırılmasının mücadele sürecine zarar vereceğine ilişkin analizler yapılıyor. Bu nedenle OHAL’ın bir süre daha devam edeceği, ancak 2018’in ikinci yarısında kaldırmanın gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Kısıtlama ve yasakların daraltılması da bu zamana kadar eleştirileri azaltmak için düşünülüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım