Nuri Okutan: Başkan adayımız Meral Akşener olacak

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2017 Cuma 14:12

Meral Akşener’in çalışma ekibi içinde olan, Bağımsız Isparta Milletvekili Nuri Okutan, sonbaharda resmen kurulması beklenen yeni partinin 2019 senesi hedefi ile alakalı mühim ipuçları verdi.

Okutan, “Biz demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz. Demokratik parlamenter sistemin tekrar getirilmesi bütün yönleriyle sağlam biçimde işler hale getirilmesi sisteminden yanayız” diyen Nuri Okutan, cumhurbaşkanlığı yarışında yer alacaklarını “Bir parti kuracağız, partimizin adayı olacak, adayımız da Akşener olacak” dedi.

“İçişleri Bakanlığı’nda bir pürüz çıkmaz”

Nuri Okutan, İçişleri Bakanlığı’na yeni partinin kuruluşu için yapılacak başvuruda bir engelin olup olmayacağı ile alakalı soruya,

“Biz bir pürüz çıkacağını sanmıyoruz. Bizim partimizin kuruluşuyla ilgili siyasi partilere yasası var, esasen bir izne tabi değil, ama evrakta olabilir yoksa kuruluşunda bir izni yok” yanıtı verdi. Okutan, “Şimdi sıkıyönetim dönemlerini aratır bir iklim var. Biz AK Parti Genel başkanın müsaadesiyle mi hareket edeceğiz? Biz zaten o uygulamalara karşıyız. Dur demeye yönelik de bir siyasi parti kuruluşumuz” dedi.

“Devlet hukuk devleti olmaktan çıktı ”

“Ama devlet hukuk devleti olmaktan çıktı bu tür şeylerle ne zaman karşılaşılırdı, 12 Eylül döneminde Büyük Türkiye Partisinin kuruluşunda karşılaştık, seçime gidilecek kurucu listeleri kabul etmediler bu sıkıyönetim dönemlerinde gördüğümüz şeyler. Şimdi sıkıyönetim dönemlerini aratır bir iklim var. Biz AK Parti Genel başkanın müsaadesiyle mi hareket edeceğiz? Biz zaten o uygulamalara kaşıyız. Dur demeye yönelik de bir siyasi parti kuruluşumuz.”

“Demokratik, parlamenter sistemi savunuyoruz”

“Biz demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz. Bunlar dar çerçevede konuşulan şeyler, ama hazırlığımız demokratik parlamenter sistemin tekrar getirilmesi bütün yönleriyle sağlam biçimde işler hale getirilmesi sisteminden yanayız. Burada cumhurbaşkanından daha ziyadede başbakanlığın daha güçlü ve fonksiyonel yapıda olduğu aynı zamanda cumhurbaşkanının devletin temel politikalarını genel işleyişini gözettiği ve cumhurun başı olması münasebetiyle bizim partinin dışındaki partileri de kapsayacak bir liderliğe ihtiyaç var onun da cumhurbaşkanının yürütmesinin lazım geldiğini düşünüyoruz.”

“Başkan adayı Akşener olacak”

“Bu bakımdan genel başkanımız, adayımız Meral Akşener’in böyle hizmet yönünde tavır sergileyeceğini biliyoruz. Yarın bir seçim olacaksa cumhurbaşkanlığı yarışına girmeyecek miyiz? Bizim hedefimiz parlamenter sistem ve bu sisteme geçtikten sonra Başbakanlık sisteminin işler hale getirilmesi. Bir parti kuracağız, partimizin adayı olacak, adayımız da Akşener olacak.

“Olağanüstü bir şey çıkmazsa partimizin adayı Meral Akşener”

“Bizim görüşümüz şu herkes meydana çıksın ve yarışsın. Her partinin Ak Parti, CHP, MHP ve SP’nin bir adayı olsun ve yarışsın. Biz, partiyi kuruyoruz ve olağanüstü bir şey çıkmazsa partimizin adayı Akşener. İsim konusunda çalışılıyor. Burada masa başında karar verilmiyor bir taratan yoklamalar yapılıyor, yurt genelini kapsayacak şekilde. Bu çalışmalar bittikten sonra parti kurucuları ya da üst düzey yöneticileri bunları değerlendirecek ve partililerimizin onayına sunulacak.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım