Mustafa Pehlivanoğlu: Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez

  • 1425
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Ekim 2017 Cumartesi 12:52

12 Eylül darbesi diye akıllara kazınan ve Kenan Evren ile darbeci ekibinin gerçekleştirdikleri askeri darbenin üzerinden seneler geçse de masum yere idam edilen ülkücülerden yalnızca biri ama ilki olan Mustafa Pehlivanoğlu, unutulmadı. Bugün Pehlivanoğlu’nun ölüm yıl dönümü.

Bir Sağdan Bir Soldan

Kenan Evren’in başkanlığında yapılan darbenin belki de akıllara kazınan en önemli cümlesi “ bir sağdan, bir soldan astı” olmuştur. İşte 37 sene önde sağdan asılan masum ülkücülerden biriydi Mustafa Pehlivanoğlu. Tıpkı soldan asılan Erdal Eren gibi hafızalardan hiç çıkmadı.

Mustafa Pehlivanoğlu Kimdir?

Bu sorunun cevabını bir zamanlar Alparslan Türkeş'in sağ kolu olan ve yanından hiç ayrılmayan Yaşar Okuyan'ın 12 Eylül dönemine dair anılarını anlattığı "O Yıllar" isimli kitabından bulabiliyoruz. Kitapta anlatıldığına göre mahkemenin idam kararından sonra, Pehlivanoğlu'nun olayda silah kullanmadığı belirleniyor. Ama bunun üzerine yapılan idamı durdurma girişimlerini, Kenan Evren engelliyor. Evren, "Bana da öyle bilgi geldi. Ama artık çok geç infazdan dönemeyiz." Şeklinde yaptığı yorum ile bir masumu gözünü kırpmadan infaz ettiriyor.

Denge olsun diye masumun canına kıydılar

Pehlivanoğlu’nun idam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan’ın daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini ifade ediliyor.

Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez

İdam edilmeden önce Mustafa Pehlivanoğlu ailesine bir mektup yazarak helallik ister. Ama yazısında idama giden korkak bir insan edası değil, haklılığından emin Allah’a yürüyen, başı dik bir kul esintisi vardır.  İşte Pehlivanoğlu'nun ailesine gönderdiği o mektup:

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı işlemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakınırr. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır. Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin. Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa'' 7 Ekim 1980 

Pehlivanoğlu’nun suçu neydi?

Ankara Balgat'ta, 10 Ağustos 1978 gecesi, teravih vakti, mahalledeki 5 kahvehane, kimliği belli olamayan kişiler tarafından tabancalar ile tarandı, 5 kişi hayatını kaybetti. Tarihe 'Balgat katliamı' diye geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi hayatını kaybetti.

Olayın ardından operasyon başlatan polis, 3 kilometre uzakta, Ülkücülerin yoğun olarak ikamet ettikleri Karapınar Mahallesi'ne baskın yaptı ve bir grup genci gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, 22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu da vardı. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden evvel yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılmıştı. 2 sene kadar hapis yatan Mustafa Pehlivanoğlu ile aynı davadan yargılanan İsa Armağan, yatmakta oldukları ve çok sıkı korunan Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtılar.

Amaçları yurtdışına kaçmaktı. Fakat aynı günlerde 12 Eylül darbesi yapıldı, sıkıyönetim ilan edildi. Mustafa Pehlivanoğlu ile İsa Armağan, 18 Ağustos 1980'de Kütahya'da gizlendikleri bağ evinde yakalanıp tekrar cezaevine kondular. 7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylanan Mustafa Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra, solcu Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra, Mamak Cezaevi'nde asıldı.

 

Mahkeme Boyunca Suçsuzum dedi

Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi. Mahkeme boyunca “suçsuzum” diyen Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoru ile alındığını ve kendisinin masum olduğunu söyledi. Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildiler.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım