Merkel o adımı attı...

Son Güncelleme: 31 Ağustos 2017 Perşembe 11:53

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye AB arasında Gümrük Birliği'nin genişletilmesini veto ediyor. Merkel, çarşamba günü başkent Berlin'de AB Komisyonu Başkanı Juncker'i Almanya'nın vetosu ile alakalı bilgilendirdi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, çarşamba günü AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Berlin'de iş yemeğinde bir araya geldi. Merkel, AB Komisyonu Juncker'e Türkiye ile AB arasında ticaret hacmini genişletmeyi öngören Gümrük Birliği'nin güncellenmesine karşı Almanya'nın vetosunu iletti. Başbakan Merkel, Juncker ile görüşmesinden bir gün evvel Berlin'deki yaz basın toplantısında Almanya'nın Gümrük Birliği'nin güncellenmesini veto edeceğini açıklamıştı.

Basın toplantısında “Alman hükümeti olarak mevcut koşullar altında önümüzdeki aylar içinde Gümrük Birliği müzakereleri için yetki vermeyeceğiz” şeklinde konuşan Merkel, bunu AB Komisyonu Başkanı'na Berlin ziyaretinde ileteceğini dile getirmişti. Merkel'in Juncker'le kapalı kapılar arkasında yaptığı görüşmede, Almanya'nın vetosu ile alakalı bilgi verdiği öğrenildi.

AB KOMİSYONU İSTEDİ

AB Komisyonu geçen sene  sonunda üye ülkelerden Türkiye ile 1996 senesinde beri mevcut Gümrük Birliği'ni genişletme müzakerelerine yetki vermelerini talep etti. Gümrük Birliği'nin genişletilmesiyle tarım ürünleri, kömür ve çelik ürünlerinin gümrükten muaf tutularak, ticaret hacminin artırılması öngörülüyor. Mevcut Gümrük Birliği sözleşmesi en başta sanayi ürünleri ve işlenmiş tarım ürünlerinin serbest dolaşımını kapsıyor. Geleneksel tarım ürünleri ve hizmet sektörü ise kapsam dışında.

AB Komisyonu Türkiye ile Gümrük Birliği'nin genişletilmesinin iki tarafa da önemli ekonomik yararlar sağlayacağı görüşünde. Gümrük Birliği'nin genişletilmesini ise en başta ticaretinin yüzde 40'ını AB'yle yapan Türkiye istiyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım