Meclis’te 20 saatlik mesai ile seçim ittifakı kabul edildi

Son Güncelleme: 13 Mart 2018 Salı 10:52

Meclis’te dün 20 saatlik seçim ittifakı mesaisi vardı. AK Parti ve MHP tarafından düzenlenen ve 26 maddeden oluşan seçim ittifakı teklifi yapılan oylama ile kabul edilerek kanun haline geldi. Hareketli anların yaşandığı gece MHP’li vekiller CHP’li Musa Çam’ı sıkıştırdı. İşte detaylar.

Uzun zamandır gündemde olan seçim ittifakı Ak Parti ve MHP’nin görüşmeleri ile 26 madde halinde ortaya koyulmuştu. Dün akşam 20 saat süren bir mesai ile teklif yasalaştı.

Alınan bilgilere göre görüşmeler son anlara kadar sakim geçti. Ama gecenin en sonunda söz alan  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın bazı ifadeleri ortamı gerdi. Musa Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık görevine devam ettiği sıralarda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile alakalı 'Zürriyetsiz' demesini anımsatınca ortalık karıştı ve Ak Partili vekiller bu sözlere müdahil oldular. Ayrıca Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, İçtüzüğe göre kaba ve yaralayıcı sözleri sebebi ile Musa Çam’a 3 birleşim yasaklama cezasını oyladı.

Ak parti ve MHP’nin oyları ile CHP’li Çam’a ceza verilmesi kabul edildi. Bazı MHP’lilerin Çam’dan önce çıkarak kuliste onu sıkıştırmak istedikleri öğrenildi. CHP’li vekiller ise Musa Çam’ı salondan çıkarmakta zorluk çektiler. MHP’liler ile CHP’liler arasındaki kavga kuliste de sürdü. Araya giren Meclis güvenlik görevlileri  tarafları ayırmakta zorlandılar.

Musa Çam konu ile alakalı kendini savundu ve kendisinin konuşmasında MHP Genel Başkanının ne kadar saygın itibarlı ve ne kadar iyi bir insan olduğunu söylediğini, böyle bir insana zamanında AKP Genel Başkanı’nın söylemiş olduğu sözün ne kadar yakışıksız olduğunu ve bunu hak etmediğini söylediğini ifade etti. Kendisinin Bahçeli’ye böyle bir şey söylemesinin asla söz konusu olamayacağını belirtmesi ise  Çam’ın ceza almasını engellemedi. Genel Kurul’dan yasaklanması nedeniyle Çam’ın maaşından da 12 bin lira para cezası kesilecek.

26 MADDEDE NELER VAR?

AK PArti ve  MHP'nin kanun teklifi 26 maddeden oluşmakta, 4 yasada değişiklik içermekte. O değişiklikler ise şu şekilde:

- Siyasi partilerin seçimlerde başka bir siyasi partiye destek verme kararı almalarının önündeki yasak kaldırıyor.
- Seçimlere ittifak yapıp katılma kararı alan siyasi partilerin, seçim takviminin başlamasından sonra en geç 7 gün içinde genel başkanların imzaları altındaki "ittifak protokolü" ile YSK'ya başvurmaları gerekecek. (Bu madde daha sonra 'seçime katılma yeterliliği taşıyan partiler' olarak değiştirildi)
- Aday listelerinin teslim edilmesi için tespit edilen tarihten iki gün öncesine kadar, aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapılabilir.
- Partiler, aday listelerinin teslim edilmesi için belirlenen tarihten üç gün öncesine kadar, YSK'ya başvurarak ittifaktan vazgeçebilir.
- Partiler kendi aday listeleri ile yan yana yer alacaklar. Sıraları da kura ile belirlenecektir.
- Milletvekili sayısı ittifak yapan siyasi partiler arasında aldıkları geçerli oy esası ile dağıtılacak.
- Seçilme yaşı 18'e indirilmektedir.
- İttifakın unvanı belirlenmemiş ise bu bölüme yalnız “İttifak” ibaresi yazılacak, unvanı olmayan ittifakın birden fazla olması halinde, bunlar başvuru sırasına göre numaralandırılacak.
- Birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılır.
- Mahalli idare organları seçimlerinde; sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılır.
- Yatağa bağımlı vatandaşlarca seçme hakkının kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılacak.
- Sandık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirlenecek.
- Seçimlerde kullanılacak kabinler oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde belirlenecek.
- Filigranlı ve amblemli oy zarflarının ebatları belirlenecektir. 
- Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.
- Mahalli idareler seçimlerinde oy pusulaların tamamı aynı zarf ve sandığa konulacak.
- Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde de pusulalar aynı zarfa konulacak. 
- İhbar üzerine kolluk güçleri sandık başlarına gelebilecek. 
- Seçim sisteminde değişiklik yapılmayacak. 
- Seçim barajında ittifakın oylarının toplamı sayılacak. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım