Meclis 3 maddeye daha “evet” dedi

  • 1101
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Ocak 2017 Perşembe 08:04

Anayasa teklifi görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  görüşülmeye  devam ediyor. Dün olaylı geçen gecede üç madde daha kabul edildi.

Dün gece en çok olay 3. Madde oylamasında yaşandı. Bu madde ile “25 yaş ibaresi” 18 yaş” şekline çevriliyor. Yani milletvekili olma yaşı 18’e düşüyor. Ayrıca “yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar” sözü de “askerlikle ilişiği olanlar” biçimine dönüştürüldü.

3. Maddenin oylanması esnasında ortam çok gerginleşti. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan arasında gerginlik yaşandı. Cep telefonu ile açık oy kullananların kaydeden Fatma Hürriyet Kaplan’ın iddialarına göre Mustafa Elitaş kendisine fiziki müdahalede bulundu. Bu durumdan daha sonra AK Partililer ile CHP’liler birbirlerinin üzerine yürüdüler. Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın 3. Maddenin oylamasını durdurdu ve oturuma 20 dakika ara verdi. 3. maddenin oylanması tekrar edildi ve üçüncü madde 341 “evet” oyuyla kabul edildi.

Milletvekillerinin seçim yılı ile alakalı olan 4. madde 343 “evet” oyuyla kabul edildi. Bu maddeye göre Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevleri ila alakalı düzenlemeler içeren 5. madde ise 343 oyla kabul edildi. Bu maddenin oylanmasına CHP katılmadı.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım