Mahmud Abbas ABD'ye tüm kapıları kapattı

Son Güncelleme: 22 Aralık 2017 Cuma 16:00

BM Genel Kurulu'nun Trump'a darbesinden sonra Paris'te Macron ile buluşan Abbas, Filistin halkının bundan böyle Washington'ın sunacağı hiçbir planı kabul etmeyeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanımasının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda bağlayıcılığı olmayan bir karar ile reddedilmesinden sonra, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Paris'e gidip Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile biraraya geldi. Elysee Sarayı'ndaki görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Abbas, Filistin halkının artık Washington'ın sunacağı hiçbir planı kabul etmeyeceğini dile getirdi. 

'ABD BARIŞ SÜRECİNDEN DİSKALİFİYE OLDU'

''ABD, barış sürecinde dürüst olmayan bir arabulucu olduğunu kanıtladı. Biz de artık ABD'den gelen hiçbir planı kabul etmeyeceğiz'' şeklinde konuşan Filistin Yönetimi Başkanı, Hıristiyanlar için yayımladığı Noel mesajında da aynı vurguyu yaptı:

''Yasadışılığı ve haklarımızın apaçık ihlal edilmesini destekleme kararı alan ABD'yi barış sürecinde arabulucu olarak kabul etmeyeceğimiz gibi ABD'nin hiçbir barış planını da kabul etmeyeceğiz. Çünkü ABD, taraflı olmayı seçti.''

'TEHDİTLE OLMAYACAĞINI UMARIM ANLAMIŞLARDIR'

''Zaten ABD'nin planı ne 1967 sınırlarına dayanan iki devletli çözümü ne de uluslararası hukuku ya da BM kararlarını temel alacak'' diye ekleyen Abbas, Trump'ın ve ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley'in oylamaDAN önce BM üyelerine savurduğu tehditler ile alakalı da

''Paranı kullanıp ülkeleri satın alamayacağın ve çözüm dayatamayacağın dersini umarım almışlardır'' çıkışını yaptı.

TRUMP-SELMAN KISKACI

Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'ın İsrail ile beraber ve Suudi Arabistan'la görüş alışverişi halinde hazırladığı yeni İsrail-Filistin planını 2018'in başında sunmaya hazırlandığı belirtiliyor. Trump yönetimi ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın planı kabul etmesi için büyük baskı uyguladığı Abbas'ın eli BM Genel Kurulu'nda alınan kararla biraz olsun güçlendi. 

FRANSA'DAN FİLİSTİN DEVLETİNE TANIMA YOK

Abbas'la ortak basın toplantısında Macron, Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararıyla ABD'nin kendini marjinalleştirdiğini dile getirdi. ''Amerikalılar kendilerini marjinalleştirdiler, ben onlar gibi yapmamaya çalışıyorum'' diyen Fransa Cumhurbaşkanı, diğer yandan Filistin devletini kısa vadede tanımayı reddetti. İki devletli çözüme ulaşıldığında Filistin devletinin tanınacağını söyleyerek ''Süreçte tanınmanın geleceği bir an olacak. Bunu barışın inşa edilmesine yardımcı olacak bir anda yapmak istiyorum'' diyen Macron, gelecek yıl Filistin topraklarını ziyaret edeceğini belirtti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım