KDV yasası görüşmelerinde 2 yeni flaş önerge

  • 3350
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 30 Mart 2018 Cuma 10:03

AK Parti, CHP ve MHP, Meclis Genel Kurul’unda HDP'nin itiraz etmesine rağmen Katma Değer Vergisi (KDV) Yasası üzerinde son anda getirdikleri önergeler ile milletvekilleri ve generallere yeni haklar tanıdılar.

AK Parti, CHP ve MHP grup başkanvekilleri tarafından imzalanan önergelere, HDP’nin itirazları sonuç vermedi ve önergeler kabul edildi.

Yasaya ilave edilen ilk maddeye göre, TBMM üyeleri ve üyeliği bitenler ile dışarıdan atanan bakanlar, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm sosyal tesis ve olanaklarından, bu tesislerin en üst düzey amirlerine sağlanan en uygun koşullara göre yararlanacaklar. Önergennin ikinci maddesi de Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, general ve amiraller ile alakalı oldu.

Buna göre, Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanları ile orgeneral ve oramiral rütbesinde bulunanlar, bu görevlerden emekli olanlar ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık hakları, TBMM üyeleri ile eşit hale getirildi. Bu statüde olanların sağlık giderleri, milletvekillerinin bağlı oldukları esaslara göre kendi kurumlarının bütçelerinden karşılanacak. Bu hak daha evvel ayrı bir yasa ile yüksek yargı üyeleri ve aile fertleri için de tanınmıştı. 

Oturumu yöneten CHP’li Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, Gruplar arasında bir uzlaşmanın söz konusu olması ve komisyon da salt çoğunlukla katılımda bulunduğu için işleme alacağını ifade etti. Hükümet devreden KDV miktarlarına iade getiren kapsamlı düzenlemeden ise vazgeçti. KDV iadeleri ile alakalı bölümler tasarıdan ayıklandı. Böylece 33 senelik uygulamaları değiştiren radikal düzenlemelerden geri adım atıldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım