Kayyum Belediye Başkanlarına uyarı ve inceleme!

Son Güncelleme: 19 Aralık 2017 Salı 07:04

Hükümet, gelen bazı şikâyetler ve performans değerlendirmelerinden sonra, kayyum yönetimindeki 93 belediyedeki çalışmaları inceleme altına aldı. Kayyumlara halkla daha sıkı iletişim konusunda uyarılar yapılıyor.

AK Parti içinde yapılan toplantılarda, zaman zaman kayyum belediyelerine yönelik şikâyetlerin gündeme gelmesi ile İçişleri Bakanlığı, bu belediyelerin performansını ölçmek için mülkiye müfettişleri gönderdi. 93 kayyum belediyesi ile alakalı rapor hazırlandı. Bu çalışmadan sonra 9 kayyum belediye başkanı değiştirildi. Ayrıca bakanlık, kayyum belediyelerinin performansını arttırmak ve eksiklerini gidermek için yeni bir sürece girdi.

UYARI TOPLANTILARI

Zaman zaman İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı, daha çok bakan yardımcısı ve üst düzey bürokratlardan oluşan bir heyet, kayyum belediyelerini ziyaret ettiler.

Hükümet kaynakları şu değerlendirmeyi yaptı:

“İçişleri Bakanlığı’nın raporlarından yola çıkarak, bu belediyelere ziyaretler yapılıyor. Raporlar daha çok hizmetlere yönelik başlıklardan oluşuyor. Altyapı hizmetlerinden sosyal hizmetlere kadar, kayyumların yaptığı çalışmalar yer aldı. Bu aşamada yolsuzluk, usulsüzlük gibi bir saptama yok. Ancak nelere öncelik vermeleri gerektiğine ilişkin uyarılar yapılıyor. Belediyelerdeki eksiklikler, ihtiyaçlar, vatandaşların beklentilerinin yerine getirilip getirilmediği, memnuniyetlerine bakılıyor. Bir nevi performans değerlendirmesi denilebilir. Moral ve motivasyon sağlanmaya ihtiyaç olabiliyor. Vatandaşla iletişimleri zayıf olabiliyor. Bu konunun önemine vurgu yapmak için toplantılar yapılıyor.”

NELER YAPILDI

Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütü ile alakalı oldukları, lojistik, finans, araç gereç desteği sağladıkları iddiası ile 93 belediye başkanı Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması kapsamında Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) görevden alınmıştı.

Hükümet kaynakları, kayyum atanan belediyelerin piyasaya olan toplam 650 milyon TL borcunun ödendiğini bazı yerleşim yerlerinde, evlere günde 1.5 saat su verilirken, bu sürenin 10 saate çıkarıldığını belirttiler.

Bakanlık yetkilileri, Hakkâri Yüksekova Belediyesi’nde hiç kanalizasyon hattı yokken, 300 kilometrelik bir hattın inşa edildiğini, Ağrı’nın Tutak Belediyesi’nde 50 yıllık içme suyu probleminin çözüldüğünü, birçok belediyeye spor kompleksi ve gençlik merkezi yapıldığını ifade ettiler.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım