Kadir Topbaş’ın yerine kim vekalet edecek?

  • 1356
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 15:23

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş dün yaptığı açıklama ile görevinden istifa etti. Topbaş'ın istifası ile 2019'un Mart ayında yapılacak seçimlere kadar Topbaş'ın yerine kimin vekalet edeceği merak konusu oldu.

Kadir Topbaş'ın yerine vekalet edecek isimler arasında en güçlü aday Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kayınbiraderi Hasan Gülbaran’ın damadı Göksel Gümüşdağ olarak görülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘veto krizi’nde sonra görevinden istifa etti. Gözler, Topbaş’ın yerine kimin vekalet edeceğine çevrildi. Mevzuat gereği ‘vekalet başkanı’ Meclis tarafından seçiliyor. Başkan seçilebilmek için ‘meclis üyesi olmak’ şartı yeterli. Fakat Topbaş’ın koltuğu için şu anda 2 güçlü aday var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet. İkinci Başkan Vekili ise Göksel Gümüşdağ. Kulislerde bu iki isimden birisinin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet edeceği söyleniyor. Bu tercihe en yakın olan isim ise yine kulislere göre Göksel Gümüşdağ.

Gümüşdağ’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayınbiraderi Hasan Gülbaran’ın damadı olması da ‘şansını’ artıran en büyük etkenler arasında. Aynı zamanda Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nün de başkanı olan Gümüşdağ’ın Topbaş’ın yerine vekaleten seçilmesi durumunda, bu koltuğu bırakıp bırakmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hapse girmesi ile boşalan koltuğuna, 11 Kasım 1998 tarihinde o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olan Ali Müfit Gürtuna, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından seçilmişti. Gürtuna, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde de Fazilet Partisi başkanlığa yeniden seçilmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım