İşte CHP'nin TBMM başkan adayı

Son Güncelleme: 08 Kasım 2017 Çarşamba 12:19

CHP, TBMM başkan adaylığına partinin İzmir milletvekili Zekeriya Temizel'i gösterme kararı aldı.

Konu ile alakalı Reuters'a değerlendirmede bulunan CHP'li üst düzey bir yetkili,

"Partimiz, TBMM Başkanlığı için İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel'i aday gösterecek" diye konuştu. 

Meclis başkanlığı için adaylık başvuruları 12 - 16 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Seçim bu ay içerisinde gerçekleştirilecek.

ZEKERİYA TEMİZEL KİMDİR?

1948'de Tokat Çırdak'ta doğdu. Sivas Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Lisans üstü eğitimini Fransa'da Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesinde yaptı. Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Ortak Tarım Politikaları konularında araştırmalarda bulundu. OECD Mali İşler Bölümünde çalıştı.

Maliye Bakanlığında Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, İstanbul Defterdarı, Gelirler Genel Müdürü olarak görev aldı. BDDK Başkanı olarak, kurumun kuruluşunu gerçekleştirdi. Basın İlan Kurumunda Yönetim Kurulu Üyeliği, çeşitli basın-yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı, Ülke Politikaları Vakfında Başkanlık yaptı. 2005-2015 yıllarında ileri teknoloji ile üretim yapan 2 şirketin yönetim kurulu başkanlıklarını üstlendi. 20. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 55 ve 56. hükümetlerde Maliye Bakanlığı yaptı. 2014'te CHP Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

'Ombudsman' adlı araştırma kitabı ve 'Çekerek Kıyılarında' adlı bir anı-romanı bulunmaktadır.

Fransızca ve Almanca bilen Temizel, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım