İşte AK Parti'nin ittifak planı...

Son Güncelleme: 21 Aralık 2017 Perşembe 12:59

AK Parti'nin hazırladığı uyum paketlerinde seçim ile alakalı 6-7 yasada değişiklik yapılacak. Buna göre baraj düşmeyecek, daraltılmış bölge sistemi hayata geçirilecek.

AK Parti, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği 'cumhur ittifakı'nı da kapsayan uyum paketleri üzerindeki çalışmalarını büyük ölçüde bitirdi. AK Parti kurmaylarından alınan bilgilere göre, yerel seçim ile alakalı ilk paket ocak ayı sonuna doğru Meclis'e sunulacak. 

Anayasa'ya göre, seçimlere 1 seneden az kala yapılan değişiklikler o seçimde uygulanamıyor. 2019 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için bu kural işletilmeyecek. Bu sebeple bahsi geçen seçimlerde uygulanacak uyum değişiklikleri için acele edilmiyor. Bu paketin bahar aylarında tartışmaya açılması bekleniyor.

'ADAM GİBİ İTTİFAK YAPILMASINA İMKÂN SAĞLANMALI'

Alınan bilgilere göre AK Parti kurmayları, 6-7 yasada değişiklik öngörülen ikinci uyum paketinde, MHP lideri Bahçeli'nin bahsettiği ittifak düzenlemesinin yer alabileceği mesajını verdi. Geçmişte partiler arasında ittifaklar yapıldığına işaret eden, bugün de fiilen bu imkânın bulunduğunu söyleyen kurmaylar,

"Yasal altyapısı hazırlanarak ‘adam gibi' ittifak yapılmasına imkân sağlanmalı" dedi. 

Bahçeli'nin ittifak ile alakalı işaret ettiği partilere ayrı ayrı mühür vurulması gibi konuların teknik düzenlemeler olduğu ve bunlar üzerinde uzlaşılabileceği dile getiriliyor.

'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BAŞINDAN YARA ALIR'

AK Parti, MHP'nin gündeme getirdiği seçim barajının düşürülmesi önerisine sıcak bakmıyor. AK Parti kurmaylarında bu konuda öne çıkan eğilim şöyle:


"Seçimlerde yüzde 10 ülke barajı, 1980 öncesi Meclis'te kaos yaratan parçalı tabloya karşı getirilmiş. Doğrudur, 12 Eylül rejiminin ürünüdür. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulaması yapılacak. Sistemin başarısı için güçlü bir Meclis bloku gerekli olacaktır. Barajın temsilde adaleti engellediği görüşü doğru değil. Şu anda Meclis'e, yüzde 97 temsil ile temel siyasi görüşler yansıyor. Her toplumsal grup temsil edilecek diye, yasa yapamayan, bir araya gelemeyen bir Meclis oluşursa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi başından yara alır. O nedenle barajın kalması sistemin sağlığı açısından da gerekli olacaktır." 

AK Parti kurmayları, dar bölgeye MHP karşı çıktığı için 5 ya da 7'şer milletvekilinin seçileceği daraltılmış bölge sisteminin getirilebileceğine işaret ediyor. Dar ya da daraltılmış bölge sistemlerinin birbirlerine göre hem avantajının hem dezavantajları bulunduğuna dikkat çeken AK Parti kurmayları, bu alternatiflerin tartışmaya açılacağını söyledi. 2019'un haziran ya da temmuz ayına kadar yasalaşma sürecinin tamamlanabileceği dile getiriliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım