HDP'li Buldan ve Önder hakkında soruşturma başlatıldı

Son Güncelleme: 12 Şubat 2018 Pazartesi 11:55

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı HDP 3. Olağan Büyük Kongresi'ndeki açıklamaları sebebi ile TBMM Başkanvekili ve İstanbul milletvekili Pervin Buldan ile Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile alakalı soruşturma başlattı.

HDP'nin 3. olağan kongresi dün gerçekleştirildi. Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin eş genel başkanlık koltuğuna oturduğu kongrede Afrin'e yönelik yapılan Zeytin Dalı Harekatı hakkında konuşmalar sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. 

Konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“Uluslararası hukuk çerçevesinde ve meşru bir şekilde icra edilen Zeytin Dalı harekatının sivil Kürt halkına yönelik gösterilmeye çalışılması ile terör örgütü liderini övücü ve örgüt propagandası niteliğindeki açıklamaları nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, suçu ve suçluyu övmek suçlarından dolayı milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.”

BULDAN NE DEMİŞTİ? 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Afrin'e yönelik olarak özetle şunları söylemişti:

"Suriye’de yaşanan acı ve yıkıma hepimiz tanığız. Orada Suriye halklarının kendi geleceğine dair karar vermesini engelleyen bir savaş sürdürülüyor. Ne yazık ki; Türkiye de, Afrin’e başlattığı saldırı ile Suriye’deki bu kanlı sürecin içerisine dahil oldu. 

Doğal olarak Türkiye de demokratikleşmek, kendi iç sorunlarını demokrasi yoluyla çözmek zorunda kalacaktır. Bu nedenle Afrin’e girildi. Afrin saldırısı başta Kürtler olmak üzere bölgede yaşayan bütün halklara, onların eşitlikçi, demokratik yaşam umuduna yapılmaktadır.

Çözüm savaşta değil barıştadır. Çözüm ölme ve öldürmede değil, yaşama ve yaşatmadadır.  Çözüm Afrin’e girmede değil, İmralı’ya gitmededir. "

ÖNDER NE DEMİŞTİ?

HDP'nin tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarını selamlayarak konuşmasına başlayan Önder de

"Onların bize devrettiği bayrağı biz bir başkana devredene kadar yere düşürmeme sözünü veriyoruz. Buradan, Sayın (Abdullah) Öcalan'ı saygı ve sevgiyle selamlıyoruz" demişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım