Hamid Karzai, Taliban ile DEAŞ'ın farkını anlattı...

Son Güncelleme: 27 Kasım 2017 Pazartesi 15:31

Eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'nin Afganistan stratejisinin başarısız olduğunu ifade etti. Rusya'nın Afganistan'da askeri operasyon düzenlemesine gerek olmadığını da belirten Karzai, Taliban ve DEAŞ arasındaki farkı da anlattı.

Sputnik'e konuşan Karzai şu ifadeleri kullandı:

"2001 yılında ABD ve müttefiklerinin gelişiyle ve uluslararası toplumun, BM'nin ve komşu ülkelerin desteğiyle Afganistan'a barış geleceğini düşündük. Başlangıçta öyle de oldu, gerçekten istikrarlı bir durum oluştu, dış müdahale azaldı veya tamamen sona erdi. Afganistan yeniden tüm Afganların evi oldu ve devlet inşa sürecine yeniden girdik. Ancak daha sonra çatışmalar yeniden başladı ve her geçen gün şiddetlendi."

'RUSYA'NIN ASKERİ OPERASYON DÜZENLEMESİNE GEREK YOK' 

Karzai, Afganistan'da uzun senelerdir süren çatışmaların sona erdirilmesi için Rusya'nın nasıl bir rol oynayabileceği sorusuna şu cevabı verdi:

"Suriye'de üssü bulunan Rusya, gerçekleştirdiği eylemlerle bu ülkedeki durumu ciddi biçimde değiştirdi. Rusya'nın Türkiye ve İran'la işbirliği içinde attığı adımlar teröre büyük bir darbe indirdi ve IŞİD'in yenilginin eşiğine getirdi. Afganistan'da ise Rusya'nın operasyon düzenlemesine gerek yok. ABD'nin de kentlerimiz ve köylerimiz için tehlike oluşturan askeri eylemlerini sürdürmesini istemiyoruz. Afganistan, bölgesel rekabetin değil, işbirliğinin nesnesi olmalı."

 'RUSYA, 2011'DE ABD'NİN ESAS NİYETİNDEN ŞÜPHE ETMEYE BAŞLADI' 

2008 senesinde Şanghay'daki görüşme esnasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ABD'nin eylemlerinden duyduğu hoşnutsuzluğu anlattığını, Rus liderin o dönemde ABD ile aynı düşünceyi paylaştığını belirten Karzai, fakat 2011 yılında Rusya'nın ABD'nin esas niyetinden şüphe etmeye başladığına dikkat çekti.

'ABD, BAŞARISIZLIĞININ NEDENLERİNİ AÇIKLAMALI' 

Daha evvel ABD'nin Afganistan'daki operasyonlarından şüphe duyduğunu ve bu sebeple Washington'la güvenlik anlaşması imzalamadığını da hatırlatan Karzai,

"Rusya haklı çıktı. ABD'nin stratejisinin başarısızlığını kabul etmesi gerekiyor. Eğer kabul etmiyorlarsa, Afgan halkına alınan yenilginin nedenlerini açıklamalılar. Ülke ve bölgedeki durum neden her geçen gün kötüye gidiyor?" ifadelerini kullandı.

'NATO'NUN ASKER GÖNDERMESİNİ İSTEMİYORUZ'

Karzai, NATO'nun 2018 yılında Afganistan'a 3.000 asker gönderme planına da karşı çıktı. Karzai,

"Biz savaş, operasyonların devam etmesini ve diğer ülkelerin çıkarları uğruna yeni kayıplar vermek istemiyoruz. Eğer ABD Afganistan'ı küresel hedeflerine ulaşma amacıyla kullanıyorsa, kendilerine başka bir araç bulsunlar. Artık Afganistan, diğerlerinin çıkarları için bedel ödemeye hazır değil" dedi.

'TALİBAN YERLİ, DEAŞ İSE YABANCI BİR ÖRGÜT'

Karzai röportajın bitiminde Taliban ile DEAŞ arasındaki farkı da anlattı. 

Taliban'ın Afgan militanlardan oluştuğunu ifade eden Karzai, IŞİD'i şöyle tanımladı:

"Taliban'dan farklı olarak, IŞİD yabancı bir örgüt. Yabancılar tarafından kuruldu, yabancılar tarafından eğitiliyor ve finanse ediliyor. IŞİD, Afganistan'ı 'patronlarının' çıkarları için kullanıyor. IŞİD militanlarının iyi donanımlı olduğunu, radara yakalanmayan helikopterlerle taşındığını, silahlandırıldığını biliyoruz ve bu durum, IŞİD'in dış güçlerden askeri ve maddi destek aldığını kanıtlıyor."

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım