Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Tahran’a gidiyor

Son Güncelleme: 18 Aralık 2017 Pazartesi 09:47

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Tahran’a davet ettiği öğrenildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın ofisinden ismini vermeyen bir yetkilinin açıklamasına göre, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Abbas’ı önümüzdeki hafta sonu Tahran’a davet etti. Yetkili, Abbas’ın İranlı mevkidaşının ABD’nin Kudüs’ü 'İsrail’in başkenti'olarak tanıyan kararını görüşmek üzere yaptığı davetini kabul edip etmediği ile alakalı bilgi vermedi. 

Abbas, Ruhani’nin davetini, ABD’nin söz konusu kararına karşı Filistin halkının öfkesinin ikinci haftasında aynı konuyu görüşmek üzere dün gittiği Katar’da aldığı ifade edildi.

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını 'birleşik başkenti' ilan etmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım