Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için Ak Parti'den yeni plan

  • 1276
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 22 Mart 2018 Perşembe 09:28

Ak Parti’nin Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası’nda değişiklik yapmayı planladığı ve 2019 seçimlerinde herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamak ve olası ittifaklara engel olmak için Cumhurbaşkanı adaylığına kriter getireceğini iddia edildi. Bu iddiaya göre AK Parti, ilk turun sonucunda Erdoğan’a karşı bir aday üzerinden blok oluşturulmasını için zaman bırakmayacak.

Cumhuriyet Gazetesinden Emine Kaplan’ın iddialarına göre AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa bu olasılığı karşı da yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olası ittifakları zorlaştırmaya ve engellemeye dönük bazı yeni düzenlemeler getirme planları yapıyor.

Anayasadaki maddeye göre ilk oylamada bir adayın salt çoğunluğu (yüzde 50 artı 1) sağlayamaması halinde bu oylamayı izleyen 2. pazar günü ikinci oylama gerçekleştirilecek. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli olan oylardan en çoğunu aday cumhurbaşkanı olacak. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir sebeple seçime katılmaması halinde ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi yolu ile yapılacak.

AK Parti, 2. tura katılma hakkı kazanan adaylardan birinin herhangi bir sebeple seçime katılmaması hali ile alakalı koşula süre sınırlaması getirecek. Planlanan yeni formüle göre, ilk oylama sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasını izleyen gün saat 17.00’ye kadar istifa ya da çekilme işlemi yapılabilecek. Bu sürenin ardından olacak istifa, çekilme ve ölüm gibi durumlarda ikame işlemi yapılmayacak.

AK Parti böylece, ilk tur sonucuna göre Erdoğan’a karşı bir aday üzerinden blok oluşturulmasını için zaman bırakmayacak. Anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanı’na yardımcılarından biri vekalet edecek. Fakat birden fazla yardımcı olması durumunda hangisine vekaletin bırakılacağı ise tartışılıyor. Parti içinde yapılan değerlendirmelerde en yaşlı yardımcıya vekaletin bırakılması formülü üzerinde duruluyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım