Cumhur ittifakı 26 senelik ayrılığa da son veriyor

  • 1347
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 21 Şubat 2018 Çarşamba 12:25

Ak Parti ve MHP’nin uzlaştıkları seçim ittifakı aslında 26 sene bölünen milliyetçi kesimi de bir araya getiriyor. Muhsin Yazıcıoğlu 1992 senesinde MHP’den ayrılıp BBP’sini kurmuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu Büyük Birlik Partisini 1992’de o zamanlar MÇP yani Milliyetçi Çalışma Partisi’nin Genel Başkanı olan Alparslan Türkeş ile yaşadıkları bir anlaşmazlık üzerine MPÇ’den ayrılıp kurmuştu. Bu anlaşmazlığın sebebi ise MÇP’nin DYP-SHP koalisyonunu dışarından desteklemesi üzerine gerçekleşmişti.

Yazıcıoğlu SHP içindeki DEP’lileri sebep göstererek bu koalisyona güven oyu verilmemesi gerektiğini ifade etmiş ve kendisi ile beraber iki arkadaşı bu oylamada hayır oyu verince ipler kopmuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu MÇP’den istifa etti ve 1992 yılında BBP’yi kurdu. Yazıcıoğlu, 2009 senesinde Maraş’ın kırsal bölgesinde sebebi hala tartışma konusu olan bir helikopter kazası sonucunda yaşamını yitirdi. MÇP ise 1990 yılında tekrar MHP adını aldı.

Muhsin Yazıcıoğlu MHP’den ayrıldıktan sonra bir daha MHP ve BBP ittifakı olmadı. Sadece Anayasa değişikliği gibi bazı referandumlarda ortak fikirde buluştular.

AK Parti – MHP ittifakı olan ‘cumhur ittifakı’na göre oy pusulalarında iki partinin de amblemi yer alacak. Ama bu ittifaka 3. Bir parti de girebilecek. Bu iki parti dışında listeye giren ‘görünmez ortaklar’ Ak Parti listelerinden seçimlere MHP ile aynı safta girecekler.

DESTİCİ’DEN İTTİFAKA SICAK BAKIŞ

BBP son seçimlerde Saadet Partisi ile ittifak yapmış ama barajı geçememişti. Destici bu defa AK Parti – MHP ittifakı ile yarışa sokmanın ve Meclis’e girebilmenin ilk işaretlerini verdi. Destici bu ittifaka Saadet Partisini de davet etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım