Bir uyarı da Başbakandan: Her türlü adımı atarız

Son Güncelleme: 17 Eylül 2017 Pazar 06:13

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin, Irak Kürt Bölgesi'nin bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını açıkladıktan sonrası gerilim iyice yükseliyor.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı, 'Barzani kararımızı 22 Eylül'deki MGK sonrasında görecek' açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım'dan da konu ile alakalı çok sert bir mesaj geldi. Yıldırım, referandumun ulusal güvenlik meselesi olarak görüldüğünü ifade etti ve ekledi, "Her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın."

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yapmayı planladığı referandumun, Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu dile getirerek, "Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Yıldırım, şunları kaydetti:

"IKBY'nin düzenlemeyi planladığı referandum, ülkemiz için bir ulusal güvenlik meselesidir. Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın."

Ayrıca Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de dün yaptığı açıklamada uyarı tonunu bir üst perdeye çekti. İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, IKBY'nin referandum planı ile alakalı,

"Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini" dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım