Başbakan Esenboğa’da Irak ziyaretini değerlendirdi

  • 1112
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 09 Ocak 2017 Pazartesi 07:35

Başbakan Binali Yıldırım Irak ziyaretinin dönüşünde havalimanında basın toplantısı düzenleyerek yapılan ziyaret hakkında bilgi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım 2017'nin ilk yurtdışı ziyaretini Irak’a yaptı. Binali Yıldırım, ilk yurtdışı ziyaretinin Irak’a yapılmasının komşumuza önem verdiğimiz ile alakalı olduğunu ve ilk ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde yaptıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım son günlerde Irak ile Başika kampı üzerinden başlayan bir tartışmanın ve gerginliğin olması üzerine ilişkilerin olumsuz etkilenmemesi için ve ortak çıkarları geliştirip sorunları en az seviyeye indirmek için bu ziyaretin yapıldığını ifade ederek yapılan toplantıdan sonra ortak bir bildiri yayınlandığını ve bununla birlikte Yükseköğretim alanında da işbirliklerinin olduğunu; bu konuda da bazı imzalar atıldığını dile getirdi.

Irak ile komşu olmanın getirdiği bir şeyin teröre karşı duruş olduğunu söyleyen Yıldırım, Türkiye'nin ve Irak’ın terör sorununun her iki devleti de ilgilendirdiğini söyleyerek PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı ortak bir mücadelenin yapılması konusunda anlaşma sağlandığını belirtti.

Binali Yıldırım PKK'nın Sincar bölgesine yerleşmesinin Türkiye açısından milli bir güvenlik sorunu oluşturduğunu ve bunu Irak yetkililerine ilettiklerini, bu bölgeden PKK'lıların çıkarılması gerektiğini yoksa Türkiye'nin gereğini yapacağını Iraklı yöneticilere ilettiklerini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Irak'taki yapılanması ile alakalı hem Merkezi hükümetle hem de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile konuştuklarını dile getiren Başbakan, FETÖ’nün buralardaki faaliyetlerine son verilmesi ile ilgili ortak görüş bildirildiğini açıkladı.

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Enerji, Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Başika kampını ziyaret ettiklerini ve oradaki askerlerle hasret giderip, onlara moral verdiklerini sözlerine ekledi.

Irak ile Türkiye arasında yeni bir dönemin başladığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım Irak ile güzel bir komşuluk kapsamında hem ekonomik hem de siyasi ilişkilerin daha iyi olacağını ve bölgedeki terör unsurlarına karşı güç birliği yapılarak sonuna kadar bu mücadelenin sürdürüleceğini ifade etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım