Barzani'yi bitiren 3 sebep...

Son Güncelleme: 01 Kasım 2017 Çarşamba 18:16

Siyaset uzmanı ve sosyolog Abbas Vali Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin istifa etmek dışında farklı bir seçeneği olmadığını iddia ederek kararın arkasında üç önemli gerekçe olduğuna belirtti.

Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Abbas Vali,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin Kerkük şehrinin kontrolünü ele geçirmesinden sonra Kürdistan Parlamentosu’na bir mektup gönderip istifa etmesini değerlendirdi. 

Mesud Barzani’nin tartışılan istifasının ardında üç sebep olduğunu vurgulayan Vali,

"Barzani ABD’nin desteğini kaybetmişti. Çünkü ABD, referandum projesine ve sonrasına destek vermemişti ve İran ile Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e operasyon düzenlemesine de engel olmadı. Bu da Barzani’nin başkanlığının artık desteklenmediğinin ve Barzani yönetiminin de kabul edilmeyeceğinin göstergesiydi” dedi.

İkinci sebebin, Barzani’nin artık Türkiye’nin desteğini yitirmesi ve bölgede yalnız kalarak izole olması olduğunu dile getiren Vali şöyle devam etti:

“Burada Barzani aktif bir destek olmadan devam edemeyeceğini anlamıştı. İran, Kerkük olaylarına ve diğer tartışmalı bölgelere yönelik operasyonlara özellikle katılmıştı. Diğer taraftan Türkiye, Barzani yönetiminin yıkılması için ikinci bir güç olarak İran ile işbirliği yaptı. Barzani böylece artık yerel düzeyde bile olsa devam etmek için destek bulamayacağını anladı.

 

Vali, üçüncü önemli sebebin ise, Barzani’nin iktidarını güçlendiren KDP – YNK işbirliğinin, referandumun ardından çatırdaması olduğunu söyledi:

“Barzani’nin Irak güçleriyle savaşmak istememesi, direkt iktidarının yıkılmasına sebep olabilirdi, bundan dolayı, bunun önüne set çekmek için istifa etti. Barzani’nin istifası, Irak’ta siyasi iktidarı yeniden inşa etme ihtimaline yol açtığı için çok önemlidir. Bu yeniden inşa çok farklı bir düzlem üzerinde varlık kazanacak. Bu da Kürdistan Bölgesi’nin daha küçük ve zayıf olmasına yol açacak.”

IKBY'de Barzani sonrasında aşiret otoritesinin zayıflayacağını dile getiren Vali, şöyle devam etti:

"Bu oluşum, yeni bir düzlem üzerinde yapılmalı ki bu da kendisiyle doğru bir oluşum getirsin. Benim görüşüme göre, işlevsiz ve mevcut politikayla devam edemeyecek bir yönetim var. 16 Ekim’de yaşanan olaylar da bunun en önemli göstergesi oldu. Barzani’nin istifasından sonra yeni oluşturulacak politik model aşiret otoritesinden uzak olmak zorunda. Bu da yapılacak yeni bir seçimle mümkün. IKBY'nin politik bir yeni nesle ihtiyacı var; ki her kesimin anlaşacağı bir meşruiyet kurabilsinler.”

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım