Barzani'nin gerçek amacı bu afişlerde ortaya çıktı

Son Güncelleme: 24 Eylül 2017 Pazar 10:13

Yarın yapılması planlanan referandumdan önce asılan propaganda afişlerindeki sözde Kürdistan haritası Barzani’nin gerçek hayalini meydana çıkardı.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile ABD’nin uyarılarına rağmen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani tarafından yapılacak olan bağımsızlık referandumu için asılan afişler gerilimi artırdı.

Erbil’den Süleymaniye’ye kadar Kuzey Irak şehirlerinin merkezlerine, Erbil kalesine ve neredeyse tüm caddelere asılan ve üzerinde ‘Bağımsızlığa evet’ yazan propaganda afişlerindeki sözde Kürdistan haritası Barzani’ni asıl amacını da meydana çıkardı. IKBY tarafından bastırılan afişlerde senelerdir PKK’nın yayın organlarında kullanılan harita yer aldı.

4 ülkeden toprak

Barzani’nin daha evvel de ifade ettiği bağımsızlık ve büyük Kürdistan hayali referandum ile beraber tekrar gündeme geldi. Kuzey Irak’ın her tarafına asılan afişlerdeki haritada İran, Irak ve Suriye’nin bir kısmı ile Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yer alan 26 şehri sözde Kürdistan haritasında yer alıyor.

Türkiye’nin üçte biri

Afişlerde yer alan ve Türkiye’nin ortalama üçte birini kapsayan haritada Güneydoğu Anadolu bölgesinden Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Mardin ve Siirt,

Doğu Anadolu bölgesinden Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Van, Muş, Şırnak,Hakkari, Bitlis, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Elazığ ve Malatya,

Akdeniz bölgesinden Kahramanmaraş, Kilis ve Hatay, İç Anadolu bölgesinden ise Sivas’ın tamamı ya da bir kısmı fularlara, tişörtlere basılan, mitinglerde kullanılan ‘büyük Kürdistan’ toprakları arasında gösterilmekte.

‘O haritaları biz asmadık’

IKBY hükümeti haritaların kendi bilgeleri dahilinde olmadığını, bazı özel şirketlerce kiralanan panolara asıldığını ifade etti. AA muhabirine konuşan IKBY Dışilişkiler Dairesi Türkiye Masası Sorumlusu Dr. Abdusselam Stuni,

“O haritaların hükümet ile bir alakası yok. Resmi olarak halkı bilgilendirmek için kullandığımız harita Irak’la sınırlıdır. Bazı özel şirketler sorumsuz bir şekilde davranıp asmış” dedi.

Referandum resmen başladı

25 Eylül’de yapılması planlanan Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumunda ilk oyunkullanıldığı açıklandı. Saat farkından dolayı Çin’de elektronik oy verme işlemlerinin başladığını belirten Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Konseyi Genel Veri Müdürü Karwan Celal, “Referandumda ilk oy Çin’de kullanılmış oldu” dedi.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım