Barzani referandumu resmen başladı! İlk oy o ülkeden geldi

Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 13:53

Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu resmi olarak başladı. Referanduma ilk oy ise elektronik yolla Çin'den geldi.

25 Eylül tarihinde yapılması planlanan Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumunda ilk oyun kullanıldığı ifade edildi. Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Konseyi Genel Veri Müdürü Karwan Celal,  referandumda yurtdışında yaşayanlar elektronik oylarını bugünden itibaren kullanılabileceğini açıkladı. 

Saat farkından ötürü Çin'de elektronik oy verme işlemlerinin başladığını ifade eden Karwan Celal,

"Referandumda ilk oy Çin'de kullanılmış oldu." dedi.

ABD ve DEAŞ'a karşı mücadele veren koalisyon bünyesindeki bazı ülkeler ise böyle bir adımın mücadeleyi zayıflatacağı sebebi ile referandumun 2 sene ertelenmesini istiyor. IKBY lideri Mesud Barzani ise erteleme için artık çok geç olduğunu, referandumun yapılacağını dile getiriyor.

Türkiye ve İran referandumun yapılmasına karşı. Ankara'dan yapılan açıklamalarda referandumun tarihi bir hata olacağı ve beraberinde yalnızca bölgesel değil, küresel bir krizi getireceği uyarıları yapılıyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım