BAE’nin Türkiye karşıtı söylemlerine bir yenisi daha eklendi

Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi 16:36

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, Mısır ziyaretinde İran, İsrail ve Türkiye’nin meydan okumaları ile karşı karşıya olduklarını  ve bunları önlemenin Mısır ile Suudi Arabistan'ın tarihi görevi olduğunu ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Türkiye aleyhinde yaptığıı açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Bu defa BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, Kahire ziyareti esnasında, BAE ile Mısır devletlerinin, İran, İsrail ve Türkiye'nin meydan okumaları ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’den sonra Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü ile görüşme yapan Nahyan, mevkidaşı ile ortak basın toplantısı yaptı. BAE Dışişleri Bakanı, Arap aleminin lider ülkeleri olan Mısır ile Suudi Arabistan'ın, İran, İsrail ve Türkiye'nin oluşturduğu meydan okumalara karşılık vermelerinin tarihi bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Nahyan, BAE'nin, Mısır ile Suudi Arabistan'ın bu yöndeki gayretlerini desteklediğini de ifade etti.

BU İlK AÇIKLAMA DEĞİL

10 Mart tarihinde de BAE Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş Türkiye'yi Arap ülkelerinin bağımsızlıklarına saygı duymadığı ile suçlamıştı. Sosyal medya hesabı Twitter'dan Türkiye aleyhinde paylaşımlar yapan Gargaş, Türkiye ve Arap ilişkilerinin en iyi seviyede olmadığını görmenin güç olmadığını ve Ankara’nın Arap bağımsızlığını hesaba katıp komşuları ile mantıklı ve akıllıca bir ilişki kurması gerektiğini dile getirmişti.

Gargaş 27 Aralık tarihinde  yine Twitter'dan  yaptığı Türkiye  karşıtı açıklamalarında, Arap dünyasının Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyeceğini ve Tahran ile Ankara'nın bölgedeki hırsları ile mücadele etmek için Arap aleminin birleşmesi gerektiğini ifade etmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım