Almanya'ya 'Öksüz' notası!

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2017 Çarşamba 13:12

FETÖ kaçağı Adil Öksüz'ün Almanya'da görüldüğü haberlerinin çıkması ile Türkiye’nin Almanya’ya nota verip, haberlerin doğruluğunun araştırılmasını ve Öksüz’ün ülkede varlığının tespiti durumunda yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesini istediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konu ile alakalı şunları söyledi:

"FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğuna, hatta nerede yaşadığına dair bazı haberler çıkmaya başladı. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak Almanya'ya resmi olarak bir nota verdik. Bu kişinin varsa, Almanya'da tespit edilmesi ve bir an evvel tutuklanarak Türkiye'ye iade edilmesini istedik." dedi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, FETÖ’nün sözde "hava kuvvetleri imamı" kaçak Öksüz hakkında çıkan son haberler üzerine Türkiye üst düzeyde diplomatik girişimlerde bulundu.

Alman Dışişleri Bakanlığına verilen notada, basına yansıyan haberlerde Öksüz’ün Almanya’nın farklı şehirlerinde görüldüğünün ifade edildiği anımsatılarak, bu konuda Alman makamlarının bilgisi olup olmadığı soruldu ve haberlere yansıyan iddiaların araştırılması talep edildi.

Öksüz'ün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünün kilit isimlerinden olduğu vurgulanan notada, firari sanığın Almanya’da bulunduğunun belirlenmesi durumunda yakalanıp suçluların iadesi anlaşması uyarınca Türkiye'ye iadesi istendi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Öksüz'ün ülkede bulunduğuna dair ellerinde herhangi bir bilgi olmadığını belirtti. Fakat bu yöndeki açıklamalar Türk tarafınca tatminkar bulunmuyor.

Geçtiğimiz hafta Türk basınında çıkan haberlerde, Almanya'daki Türk vatandaşlarının Adil Öksüz'ü Frankfurt ve Ulm şehirlerinde gördükleri, Öksüz'e Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde geçici oturum verildiği öne sürülmüştü.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım