Almanya'dan gerilimi artıracak yeni karar!

Son Güncelleme: 12 Eylül 2017 Salı 06:39

Ankara - Berlin hattında gerilim artarken, Almanya’dan önemli bir hamle daha geldi. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın yaptığı panelde, Berlin Yönetimi’nin yaşanan insan hakları ihlâlleri sebebi ile Türkiye’den gelen tüm önemli silah ihracat isteklerini askıya aldığını açıkladı.

Reuters’dan alınan haberlere göre; Gabriel’in bu açıklaması iki Alman çiftin Türkiye’de siyasi sebepler ile gözaltına alındığına yönelik iddialardan hemen sonra geldi.

Gabriel, NATO üyesi olması sebebi ile talep etmesi halinde Almanya’nın Türkiye’ye silah gönderme yükümlülüğü olduğunu da vurguladı. Fakat Gabriel,

“Bu, neredeyse tüm silah ihracatı durdurulduğu için, şimdilerde mümkün değil” dedi.

Bu başvurulara yönelik bir sorumluluk taşınmadığını belirten Alman Bakan, uluslararası sözleşmeler uyarınca bağlı kalınması gereken ancak içeriğini silahların oluşturmadığı bazı ihracatların ise bekletilemediğine dikkat çekti.

Geçen günlerde de ABD Senatosu Tahsisat Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım