Almanya'da 103. madde ceza kanunundan çıkarıldı: Sövmek serbest!

Son Güncelleme: 02 Ocak 2018 Salı 09:12

Almanya Eyalet Temsilciler Meclisi, 'yabancı devlet adamlarına hakaret' suçunu düzenleyen 103. maddenin ceza kanunundan çıkartıldığını ifade etti.

Almanya'da 'yabancı devlet adamlarına hakaret' bundan böyle suç sayılmayacak. Eyalet Temsilciler Meclisi'nden bugün yapılan açıklamaya göre, 'yabancı devlet adamlarına hakaret' suçunu düzenleyen 103'üncü maddenin Ceza Kanunu'ndan çıkartıldı.

Bahsi geçen madde, Alman komedyen Jan Böhmermann'ın 31 Mart 2016 tarihinde Alman kamu televizyonu ZDF'deki Neo Magazin Royale programında okuduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik şiiri sebebi ile gündeme gelmişti. Erdoğan kendisine hakaret edildiği gerekçesi ile olayı yargıya intikal ettirmiş ve Türk hükümeti, Böhmermann'ın 103. maddeden yargılanması konusunda Alman hükümetine sözlü nota vermişti. Alman hükümeti de soruşturma başlatılmasını onaylamış, ancak 103. maddenin de ceza yasasından kaldırılması için harekete geçileceğini kaydetmişti. 

2017 Temmuz'unda Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yeni düzenlemede, hakaret konusundaki normal ceza maddelerinin yabancı devlet temsilcilerinin ve kurumlarının onurunu korumak için yeterli olacağı ifade edilmişti.

Alman Ceza Kanunu'nun 103'üncü maddesi, yabancı devlet adamlarına hakaret suçunu işleyenlere 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyordu. Bir kişi hakkında 103. maddeden dava açılabilmesi için Alman hükümetinin onayı gerekiyordu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım