Almanya'd skandal anıt tepkilere rağmen açıldı

Son Güncelleme: 19 Kasım 2017 Pazar 09:10

Almanya'nın Köln şehrinde, belediyeye ait mezarlıkta, Türk toplumundan tepkiler gelmesine rağmen Ermeni cemaati tarafından yaptırılan anıt açıldı.

Brück Lehmbacher Weg'deki Köln Büyükşehir Belediyesine ait mezarlıkta, 1915 olayları ile alakalı Ermeni iddialarını konu alan anıtın açılışında görüntü almak isteyen Türk basın mensupları engellenmeye çalışıldı.

Alman basınının görüntü almasına izin verilirken, organizasyon görevlisi olduğunu iddia eden bazı kişiler Türk basın mensuplarını tören alanından uzaklaştırdı.

Mezarlıkta yapılan dini törenle haç şeklindeki siyah renkli taş anıtın üzerindeki örtü kaldırılarak açılış yapıldı.

Türk toplumundan büyük tepki gelmişti

Yaklaşık 100 bin Türk'ün yaşadığı Köln'de, 5 bin üyesi olan Ermeni cemaati, anıt dikmek için 2015 yılında başvuruda bulunmuştu. Müracaat önce belediyenin yeşil alanlar komisyonuna, sonra şikayet komisyonuna iletilmişti.

İlgili birimlerden çıkan olumlu sonuç bu yılın mart ayında ana komisyon tarafından kabul edilmişti. Böylelikle belediyeye ait mezarlığa, söz konusu anıtın dikilmesine izin verilmişti.

Köln Büyükşehir Belediyesinin, Ermeni diasporasının mezarlıkta anıt dikilmesine yönelik talebine onay vermesiyle ilgili Köln Türkleri Dayanışma ve İnisiyatif Platformundan tepki gelmişti.

Platformun sözcüsü Levent Taşkıran, 32 dernekten oluşan inisiyatif ile iki yıldır bu konuyu takip ettiklerini ve belediye ile sürekli temasta olmalarına rağmen görüşleri alınmadan böyle bir kararın çıktığını belirtmişti.

Bireysel anma dışında, bu tür siyasi ve toplumsal anmaların mezarlık yönetmeliğine aykırı olduğunu bildiren Taşkıran,

"100 binden fazla Türk'ün yaşadığı bir şehirde böyle bir kararın alınması iç barışı bozacak bir adımdır. Kesinlikle bu kararı tanımıyoruz, bu kararı reddediyoruz ve bunu anti demokratik buluyoruz." açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım