AKAM anketinde İYİ Parti sürprizi

  • 1156
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 22 Şubat 2018 Perşembe 16:07

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, yaptıkları son anketi paylaştı. Ankette en dikkat çeken İYİ Parti’nin oy yüzdesi oldu.

AKAM Başkanı Kemal Özkiraz’ın açıkladığı verilere göre MHP yapılan son anketlerdeki gibi barajın altında kalıyor. AK Parti meclisteki çoğunluğunu kaybediyor ve İYİ Parti % 13, HDP % 12 ile Meclis’e giriş yapıyor.

MHP AK Parti ile yaptığı ‘cumhur ittifakı’ sayesinde Meclis’e girebilecek yani barajın altında kalması çok da mühim değil. Ama MHP’nin vekili olacak, Meclis’te kaş kişi ile temsil edilecek bunların hepsi AK Parti – MHP protokolü ile ortaya çıkacak.

İYİ Parti ve HDP’nin de barajı aşması ile beraber AK Parti 600 vekilli Meclis’e 275 milletvekili sokabiliyor ve çoğunluğu kaybediyor. Yapılan çalışmada AK Parti ve MHP’nin ittifak yapması durumunda hangi partiye oy verileceği ile alakalı sorulan soruda seçmenin % 45.2’si oyunu ittifak yönünde kullanacağını ifade ediyor.

Buna göre 45.2 ile Ak Parti – MHP ittifakı 290 milletvekili çıkarırken 16 Nisan referandumunda hayır bloğunda olan partiler 310 milletvekili ile Meclis’te üstünlüğü ele geçiriyor.

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi  Başkanı Kemal Özkiraz’ın yaptırdığı ankete göre 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. Tura Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP’nin adayı kalabilecek. Ama ankete göre İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bu pota içinde yer alıyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım