AK Partinin TBMM Başkanı Adayı belli oldu!

Son Güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 12:02

Ak partinin günlerdir konuşulan ve merak edilen meclis başkanı adayı belli oldu. AK Partinin TBMM Başkanı Adayı tekrar İsmail Kahraman oldu.

CHP'nin adayı eski Maliye Bakanı ve BDDK Başkanı Zekeriya Temizel, MHP'nin adayı ise Celal Adan ve HDP'nin adayı da Selma Irmak olarak daha önce açıklanmıştı.

Meclis Başkanlığı seçiminin TBMM Genel Kurulu’nda 20 Kasım’da yapılması planlanıyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak.  Meclis Başkanlığı seçimi gizli oylama ile yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367 oy, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilmiş olacak.

Başkan seçiminin ardından TBMM’de grubu bulunan dört siyasi partinin grup başkanvekilleri ile ihtisas komisyonlarının başkanları da bu süreçte yeniden belirlenecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım