Ak Parti'de değişim hızlanıyor... Başkanlıkta 3 koşul...

Son Güncelleme: 16 Ekim 2017 Pazartesi 08:55

AK Parti’de görevi bırakması talep edilen il başkanlarının sayısı 30’a yükselirken yerlerine geleceklere de üniversite mezuniyetinin yanı sıra ‘belediye ve milletvekili seçimlerinde aday olmamaları’ koşulukonuldu.

AK Parti'de  2019’da yapılacak seçimlere yönelik meydana gelen değişim süreci yalnızca belediye başkanları için değil, il başkanları için de deprem etkisi yarattı. İl kongrelerinden evvel görevi bırakması istenen il başkanı sayısı 30’a ulaştı.

Alınan bilgiye göre, il kongre sürecine gelmeden önce hakkında iddia olan veya yeni dönemde farklı yerlerde değerlendirilmesi düşünülen il başkanları ile, genel merkezin talimatıyla vedalaşıldı. Bu iller için yeni il başkanı adayı tespit edilirken, üç şart getirildi. Yeni il başkanlarının, “üniversite mezunu olmaları, 2019’da yapılacak belediye başkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine aday olmamaları” istendi. Bu şartları kabul eden il başkanı aday adayları belirlendi.

GÖREVDEN ALINANLAR NE OLACAK?

Parti yöneticileri, il başkanı adaylarının, il kongrelerinden evvel tespit edilmesinin amacının, il ve ilçe yönetimlerinde kendi istedikleri ekibi kurmalarına olanak sağlamak olduğunu ifade ettiler. Görevden alınan il başkanlarından bazı isimlerin ise belediye başkanı ve milletvekili adayı olarak değerlendirileceği de belirtildi.

İLLERE ÖZEL EKİP GİDİYOR

Partideki değişimin ilk ayağı olan il başkanları ile alakalı operasyonda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gönderilen notların çok etkili olduğu ifade ediliyor. Erdoğan’ın gittiği her şehirde kendisine vatandaşlar tarafından ulaştırılan notlarla, Cumhurbaşkanlığı’na yollanan her türlü bilgi, itiraz ve eleştirinin özel olarak değerlendirildiği dile getirildi. Şikâyetlerin dikkate alınarak bu illere özel ekip gönderildiği, iddia ve eleştirilerin doğru olup olmadığının parti müfettişleri ve anketlerle de ayrıca teyit edildiği belirtiliyor. Başkanların değiştirilmesine ilişkin kararın bu mekanizmadan sonra işletildiği söyleniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım