Ak Parti'de Balıkesir Belediyesi krizi

Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 Çarşamba 08:59

İstifası istenen başkanlar listesinde ismi olduğu iddia edilen Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş evvelki gün istifa ederken, Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur ile alakalı sıkıntı yaşandığı öğrenildi. Uğur’un, “İstifa etmiyorum, istiyorsanız siz görevden alın” mesajı gönderdiği iddia ediliyor.

AK Parti’de genel başkan yardımcılığı da yapan Uğur’un, ‘partiden istifa edip bağımsız olarak belediye başkanlığına devam etme’ kararı aldığı öne sürüldü.

Bu arada kongre sürecinde göreve devam etmeyecek bazı il başkanlarının da istifalarının alınması sürüyor. Evvelki gün Giresun, Niğde, Nevşehir ve Kırıkkale il başkanları da istifa ettirildi.

BAŞKANLAR NASIL GÖREVDEN ALINIYOR?

Belediye başkanlarının hangi durumlarda görevden alınacağı 13 Temmuz 2005 tarihli 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda belirlenen esaslara göre yapılıyor. 
Kanunun 44. maddesinde belediye başkanı,

Mazeretsiz ve kesintisiz olarak yirmi günden fazla görevini terk etmesi ve bu durumun mahallin mülkî idare amiri tarafından belirlenmesi,

Seçilme yeterliğini kaybetmesi (1 yıl ve üzeri hapis cezası alması),

Görevini sürdürmesine engel bir hastalık veya engellilik durumunun yetkili sağlık kuruluşu raporuyla belgelenmesi,

Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması hâllerinden birinin meydana gelmesi durumlarında İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Danıştay kararıyla görevden alınıyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım