AK Parti Saadet'e ittifak teklifi götürecekti ama...

Son Güncelleme: 24 Ocak 2018 Çarşamba 10:57

AK Parti ile MHP arasındaki "Cumhur ittifakı"na katılacağı düşünülen Saadet Partisi'nde sürpriz bir karar alındı.

AK Parti ile MHP henüz son şeklini vermemekle beraber prensip anlaşmasına vardıkları ittifakı genişletme hazırlıkları içine girdi. Bu hazırlıklarda ittifak için en önemli adreslerden biri de SP oldu. SP, seçimlerde yüksek oyu olmamasına karşın Necmettin Erbakan’ın milli görüş geleneğinin temsilcisi olması sebebi ile ittifak arayışlarında öncelikli parti haline geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre bilhassa AK Parti açısından benzer tabana sahip olması sebebi ile de ittifak için tercih ediliyor. Bu sebeple AK Parti yönetiminin MHP ile anlaşıp SP’ye ittifaka dahil olma teklifi götürmesi bekeniyor. Bu teklifin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı da dile getiriliyor.

Ancak ealınan bilgiler, olası görüşmede, Karamollaoğlu’nun bu teklife olumsuz yanıt vereceğini gösteriyor.

"OHAL’i kaldırın"

Görüşmede Karamollaoğlu’nun bloklaşmaya karşı olduklarını vurgulayarak, SP olarak AK Parti-MHP ittifakı içinde yer almayacaklarını belirtmesi bekleniyor. Karamollaoğlu görüşmede Meclis dışındaki partiler için getirilen 100 bin imza ve noter koşulunun adil seçim ilkesini zedelediğini belirterek bunun yumuştalmasını isteyecek. Karamollaoğlu ayrıca seçim giderken OHAL’in mutlaka kaldırılması gerektiğini de ifade edecek. Karamollaoğlu ittifak yerine yüzde 10 barajının kaldırılmasını ya da düşürülmesini de gündeme getirecek.

Gül faktörü

Erdoğan’ın randevu vermesi halinde gerçekleşecek görüşme öncesi AK Partililer SP içinde ön kulisler de yürütüyor. AK Partililer, SP tabanının Erdoğan’ı destekleyeceğini belirterek SP’nin mutlaka ittifak içinde yer alması gerektiği görüşlerini SP’lilere iletiyor. Parti yönetimi kesinlikle ittifaka girmeme eğilimi içinde. SP yönetimi, referandumda olduğu gibi “hayır bloku” partilerine daha yakın mesafede bulunuyor. Fakat bu aşamada SP, seçime mutlaka kendi kurumsal kimliği ile katılma ve mutlaka kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarma görüşünü seslendirecek.

SP içinde seçimin ikinci tura kalması halinde parti tabanından Erdoğan’a destek çıkabileceğini görererek Abdullah Gül’ün aday olması gerektiğini savunanlar da bulunuyor. Bu partililer Gül’ün aday olması halinde SP’nin tam desteğini alacağını AK Parti’den de önemli oranda destek geleceğini düşünüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım