AK Parti ittifak üyelerine kaç sandalye verecek?

  • 1200
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 06 Mart 2018 Salı 16:12

16 Nisan Referandumu ile kabul edilmiş olan anayasa değişikliği ile Meclis’teki vekil sayısı 600’e yükseltilmişti. AK Parti’nin ittifak yaptığı ortaklara bu sandalyelerden kaç tane vereceği ortaya çıktı.

AK Parti ve MHP’nin seçim ittifakında uzlaşmasından sonra BBP de bu ittifaka dahil oldu. Şimdi akıllardaki soru ise AK Parti’nin ittifak üyelerine kaçar tane vekillik vereceği oldu. Yapılan yorumlara göre AK Parti bu konuda pekte cömert değil.

550 milletvekilinin anayasa değişikliği ile 600’e çıkması ve son yapılan ittifaklarla meclisteki sandalye dağılımı merak konusu oldu. Muhalefet, vekil sayısının 600’e çıkmasını MHP ile ilişkilendirmiş ve Ak Parti’nin bu 50 sandalyeyi ittifak ortaklarına vereceğini ifade etmişti. Ama Saadet partisi de bu ittifaka dahil olursa 50’nin üzerine çıkılabileceği ifade ediliyor.

Şu anki durumda AK Parti – MHP – BBP ittifakı görülüyor. Saadet Parti’sinin ne olacağı ise hala net değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı konuşmada Saadet Partisi’nin ittifaka katılmaması halinde güle güle deriz ifadeleri ile rest çekmişti. Bu reste karşılık Saadet Parti’sinden nasıl bir cevap gelecek ve Saadet hangi kararı verecek zaman içinde belli olacak.

AK parti çıkarılacak vekillerin partiler arasındaki dağılımı ile alakalı hesaplamalara başladı.  Kulislerde Ak Parti’nin MHP’ye 30-35 milletvekili; BBP’ye de 6-8 arası bir vekil kontenjanı ayırdığı konuşuluyor. Ayrıca AK Partinin Saadet’ten ümidini kesmediği ve Saadet’e 10 vekil teklif edeceği, bu sayıyı 15’e kadar da çıkarabileceği dile getiriliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım