ABD'den İran'daki gösterilere açık destek

Son Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 09:37

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'daki gösterileri yakından takip ettiklerini ifade ederek, olaylar esnasındaki tutuklamaları kınadıklarını bildirdi.Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, İran'daki yönetim karşıtı gösteriler ile alakalı yazılı bir açıklama yaptı.

Ülkenin farklı bölgelerindeki barışçıl gösteri haberlerini takip ettiklerini dile getiren Nauert, şunları söyledi: 

"İran'ın liderleri, zengin tarihi, kültürü olan varlıklı bir ülkeyi, şiddet, kan ve kaos ihraç eden ekonomisi bitmiş dolandırıcı bir ülkeye çevirdi. Başkan Trump'ın da söylediği gibi İran liderlerinden en çok zarar görenler İran halkıdır. ABD barışçıl göstericilerin tutuklanmasını sert bir şekilde kınıyor. Bütün ülkelere İran halkını ve onların temel haklarını alma ve yolsuzluğa son verme çabalarını açık bir şekilde desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz."


​ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson 14 Haziran'da Kongre'de yaptığı konuşmada "İran'da barışçıl bir yönetim değişikliğini getirebilecek unsurlara destek vereceklerini" açıklamıştı.

İran'ın Meşhed ve Kaşmer şehirlerinden sonra yönetim karşıtı gösteriler Kirmanşah'ta devam ediyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde, Kirmanşah kentindeki gösterilere çok sayıda kişinin katıldığı görüldü.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım