ABD krizinde yeni gelişme... Gözaltı kararı alındı!

Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 Pazartesi 10:49

ABD ile Türkiye'nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasından sonra Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı.

Geçtiğimiz günlerde tutuklanıp cezaevine gönderilen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'dan sonra dün sabah yeni bir gelişme daha yaşandı. Amerikan Konsolosluğu'nda Emniyet ile ilişkileri götüren bir isim için Başsavcılık tarafından verilen tutuklama kararı tebliğ edildi. Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin FETÖ'nün çağrısından sonra Bank Asya'ya para yatırdığı belirlendi. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı da ifade ediliyor.

17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firari Zekeriya Öz ve operasyonu yapan emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü öne sürülen ABD Başkonsolosluğu'nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Güvenlik nedeni ile büyük bir gizlilik içinde gözaltına alınan Metin Topuz, "Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamaları ile karşı karşıya bulunuyor.

SUÇLAMALAR NE?

Soruşturma savcısının tutuklama isteminde ise Topuz'un 17-25 Aralık operasyonunu yapan FETÖ’cü polisler dışında , 15 Temmuz darbe girişiminde aktif olarak rol oynayan askerler ile de münabetinin tespit edildiği belirtiliyor. 

Tutuklama gerekçesinde yer alan iddialara göre, Topuz'un irtibatta olduğu askerler İstanbul eski İl Jandarma Komutan yardımcısı Yarbay Oktay Akkaya, Jandarma Subay Yüksel Asan ile Batman’da darbeye karşı direnen polisleri sindirmeye çalışan Emniyet Amiri Ali Şerbetçi ve Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda etkin rol oynadığı iddia edilen Emiyet Müdürü Zeki Taşkın ile de irtibatlarının olduğu değerlendirmelerine yer verildi.


SUÇLAMALARI REDDETTİ

Savcılık sorgusunda kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Topuz, görüştüğü emniyetçi ve askerlerle sadece görevi sebebi ile görüştüğünü, bunun dışında 17-25 Aralık’ta da 15 Temmuz darbe girişiminde de kendisinin bir rolü bulunmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım