ABD Kongresi'nde 40 sene sonra bir ilk! Trump'a şok!!!

Son Güncelleme: 15 Kasım 2017 Çarşamba 10:04

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde yapılan oturumda, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'dengesiz ve değişken' olduğu öne sürülerek nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği ifade edildi. Böylece oturumda 40 sene sonra ilk defa bir ABD Başkanı'nın 'nükleer yetkileri' tartışıldı.

ABD Kongresi'nde 40 sene sonra ardından ilk kez bir ABD Başkanı için 'nükleer yetki' tartışması yaşandı. 

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy,

"ABD Başkanı'nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir" diye konuştu.

Ayrıca Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini dile getirdi.

'DÜŞMANLARIMIZ BİZİ YAKINDAN İZLİYOR'

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise bahsi geçen oturumun dışarıda 'ABD'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi' olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısında bulundu. Rubio, "Düşmanlarımız bizi yakından izliyor" şeklinde konuştu.

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Kongrede birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini fakat nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini belirtti. 

Trump, eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u 'roket adam' olarak nitelendirmiş ve 'gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri' mesajını vermişti.

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump'ın ABD'yi 3. Dünya Savaşı'na doğru sürüklediğini savunmuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım