ABD, BM Güvenlik Konseyi'ni acil topluyor! Pakistan yardımı azaltılıyor

Son Güncelleme: 03 Ocak 2018 Çarşamba 07:55

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'da süren protestolar ile alakalı  BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını açıkladı. Haley, ABD'nin Pakistan'a yaptığı maddi yardımı 255 milyon dolar azaltacağını da ifade etti.

Haley, BM Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, İran halkının "hükümetin baskısını protesto etmek için cesurca sokaklara çıktığını" söyleyerek, gösterilere destek verdi.

'İRAN HALKININ CESARETİNİ ALKIŞLIYORUZ'

Ülkedeki protestoların dış güçler tarafından yönlendirilmediğini ve halkın kendiliğinden sokaklara çıktığını iddia eden Haley, "İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz" dedi.

Haley, İran hükümetinin "kendi halkını öldürmek gibi bir geçmişe sahip olduğunu" iddia ederek, İran'da devam eden protestolarla ilgili BMGK'ye acil toplanma çağrısı yapacaklarını bildirdi.

'PAKİSTAN'A YARDIMIN TÜMÜNÜ KESEBİLİRİZ'

Haley'nin gündeminde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pakistan ile alakalı yaptığı açıklamalar da vardı. Pakistan'a yaptıkları maddi yardımı 255 milyon dolar azaltacaklarını söyleyen Haley,

"Eğer Pakistan teröristlere güvenli ortam sağlamayı bırakmazsa, yardımın tamamı kesilecek" dedi. Haley, "Pakistan yıllardır ikili oynuyor. Bir yandan bizimle çalışıyorlar, diğer yandan Afganistan'daki birliklerimize saldıran teröristleri barındırıyorlar" ifadelerini kullandı.

İslamabad yönetiminin Afganistan'da teröre destek verdiği iddiasını öne süren Trump, 1 Ocak'ta attığı tweet'te Pakistan'a yardımı kesme mesajını vermişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise Trump'a yanıt vererek, ABD yardımlarının 'hayırseverlik' amacıyla değil, Pakistan'ın sunduğu hizmetler için verildiğini, Afganistan'daki başarısızlığın sorumlusunun Pakistan olmadığını ifade etmişti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım