ABD 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus kurumunu resmen suçladı

Son Güncelleme: 17 Şubat 2018 Cumartesi 08:30

ABD, Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimlerine müdahale ettikleri iddiası ile 13 Rus vatandaşına ve 3 Rus kuruluşuna resmi suçlama yöneltti.

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in hazırladığı rapor doğrultusunda seçimlere müdahale iddiaları ile alakalı belgeleri kamuoyuyla paylaştı. 

Suçlama yöneltilen tüm isimler, Saint Petersburg merkezli İnternet Araştırma Ajansı'nın çalışanları. Belgede,

"İnternet Araştırma Ajansı, seçimlere ve siyasi süreçlere müdahale etme amacı taşıyan bir kuruluş. Suçlulardan bazıları, Trump'ın seçim kampanyasının yetkilileriyle görüştü" dendi.

İddianamede ajansın ABD ile bağlantısını sağlayan işadamı Yevgeniy Prigojin de yer alırken Prigojin, şirketle bağlantılı olduğunu kabul etmedi.

TRUMP İDDİALARI YALANLAMIŞTI

ABD'deki istihbarat kurumları Moskova'nın 2016 ABD başkanlık seçimlerini Trump lehine çevirmek için müdahale girişiminde bulunduğu sonucuna varmış ancak Rusya ve ABD Başkanı Donald Trump iddiayı yalanlamıştı. 

'ABD'de 8 Kasım 2016'daki başkanlık seçimlerine Rusya'nın siber saldırı yoluyla müdahale ettiği' iddiasıyla Kongre bünyesinde yürütülen soruşturmaların yanı sıra Mayıs 2017'de Mueller de ayrı bir soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım