AB Zirvesi'nde Türkiye için 80 milyon Avroluk kısıtlama teklifi!

  • 2227
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 26 Ekim 2017 Perşembe 07:13

Fransa’nın Strasbourg şehrinde yapılan Avrupa Birliği Zirvesi’nde, Türkiye’ye tam üyelik hazırlıkları için verilen yardımların sınırlandırılması için teklif sunuldu.

Avrupa Birliği Zirvesi'nde, Türkiye'ye tam üyelik hazırlıkları için verilen yardımların kısıtlanması için teklifte bulunuldu. Teklif, daha önce 2018 yılı bütçesi dahilinde, AB tarafından önerilen reformların gerçekleştirilmesi ile altyapı ve tarımda kullanılması için Türkiye'ye verilmesi planlanan 217 milyon Avro'ya 80 milyon Avro'luk bir kısıtlama yaptırımı öngörüyor.

Teklife göre, 50 milyon Avro'luk kısıtlama hemen uygulanacak, daha sonra Türkiye'nin İnsan Hakları konusunda gelişme göstermediği iddia edilerek, geriye kalan 30 milyon Avro'luk kısıtlama daha sonraki dönemde uygulanacak.

Bütçe raportörü Romen parlamenter Siegfried Mureşan, kısıtlamaların altyapı ve tarımı etkilemeyeceğini yalnızca politik reformları etkileyeceğini ifade etti.

AB liderlerinin sunulan kısıtlama teklifine onay vereceği tahmin ediliyor. Fakat daha önce geçtiğimiz hafta Brüksel'de yapılan AB zirvesinde tam üyelik için yardım bekleyen bazı ülkeler için de sunulan kısıtlama tekliflerine onay vermeleri gerekiyor.

Seçim kampanyasını Türkiye karşıtı politikasıyla gerçekleştiren ve Brüksel'deki zirvede Türkiye'nin insan haklarını ihlal ettiğini iddia ederek, bunun kabul edilemez olduğunu dile getiren Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in bu teklifte aktif rol oynadığı biliniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım