3 yeni KHK Resmi Gazetede yayımlandı

  • 1038
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Ocak 2017 Cumartesi 07:43

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere üç tana daha eklendi. İşte son Kanun Hükmünde Kararnamelerin içerikleri.

6 Ocak tarihli çıkan son üç KHK ile binlerce kişi meslekten ihraç edildi. 679, 680 ve 681. Kanun Hükmünde Kararnameler sonucunda Danıştay’dan 8, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 149, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 164, Sağlık Bakanlığı'ndan 838 ve Emniyet'ten 2687 kişi ihraç edildi. Ayrıca üniversitelerde görev yapan 649 akademisyende ihraç edilenler arasında.

Resmi Gazetede yayımlanan KHK’larla terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulundukları gerekçeleri ile 83 dernek mühürlendi.

Bu KHK’lar ile özel güvenliklere silah yetkisi yeniden düzenlendi. 680 nolu KHK’ya göre özel güvenlikler görev alanları dışına silah çıkaramayacaklar. Ayrıca özel güvenlik olacaklar ya da özel güvenlik eğitim kurumlarında çalışanlar içinde güvenlik soruşturması şartı geldi. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplarla ilişiği olduğu öğrenilen kişiler, buralarda çalışamayacak ve özel güvenlik olamayacak.

Bu KHK’larla kamuda toplam 2583 kişi ihraç edildi. Resmi Gazetede yayımlanan kararnameler ile gelen yeni bir şey ilkokul mezunlarının da uzman erbaş olabilecekleri. 679 nolu KHK ile 11 gazete yeniden açıldı. Bu üç Kanun Hükmünde Kararname ile valilik oluruna bırakılan diğer bir şey de daha önce ilişiği kesilen güvenlik korucularının geri dönebilmeleri.

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım