2019 seçimlerinde seçmen 55 milyon, zarf sayısı 500 milyon

  • 1103
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Mart 2018 Perşembe 14:22

YSK’nın, 2019 seçimlerinden önce 500 milyon adet seçim zarfı sipariş ettiği meydana çıktı. 55 milyon seçmen olduğunu ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, bu kadar zarfın şaibe yaratacağını dile getirdi.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2019 senesinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel seçimleri için hazırlıklara başlanıldı.

Hazırlıklar çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi'nden (DMO) 500 milyon adet seçim zarfı sipariş edildiği öğrenildi. Bu kadar zarfın sipariş edilmesi ise kafaları karıştırdı. Çünkü, üç seçimde de her bir seçmen, iki ayrı zarf kullanacak. 55 milyon seçmen olduğu söyleniyor ve bu seçmenler için 110 milyon zarf gerekmekte. Yasada belirtildiğine göre zarflar seçmen sayısının % 18'i oranında daha çok bastırılıyor. Bu durumda ortalama 130 milyon adet zarf gerekmekte. Ama YSK’nın 500 milyon zarf bastırdığı ortaya çıktı.

Sayıştay tarafından hazırlanan rapor ile meydana çıkan durum hakkında yorum yapan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, YSK tarafından DMO'ya bastırılan 500 milyon adet seçim zarfının büyük şaibe yaratacağını, kendilerinin seçimlerde hile yapılacağını dile getirdiklerini, son yasa ile sandık kurulu mührü olmayan zarfları da kabul edeceğini ve bu gelişmelerin kendilerini doğruladığını belirtti. Pekşen, 500 milyon adet seçim zarfı ile ne yapılacağı ile alakalı TBMM'ye önerge verdiğini sözlerine ekledi.

2015’te 53 milyon seçmene 73 milyon zarf basılmıştı

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde fazla basılan oy pusulaları ve zarfları gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. YSK, 2015 genel seçimlerinde 53 milyon 741 bin 838 seçmen için 73 milyon 988 bin 955 oy pusulası bastırmıştı. O dönem YSK Başkanı Sadi Güven, “Yasa gereğince fazla basılan oy pusulaları ve kullanılmayanlar da yine siyasi partilerin tutanağıyla geri toplanıyor” ifadesinde bulunmuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım