12 sene sonra yeniden birleşiyorlar

  • 3561
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 16 Aralık 2017 Cumartesi 13:55

Genel seçimlerden iki ay sonra muhafazakar Halk Partisi, aşırı sağcı Özgürlük Partisi ile koalisyon anlaşması yapıyor.

Avusturya Dışişleri Bakanı sıfatıyla da tanınan 31 yaşındaki Halk Partisi lideri Sebastian Kurz, dünyanın en genç başbakanı olma ünvanına da sahip olacak. Koalisyon anlaşması meclisten güvenoyu aldığı takdirde, Avusturya, Batı Avrupa'da aşırı sağın hükümette yer aldığı tek ülke konumuna gelecek. 

DAHA EVVEL DE ORTAKLIK

İki parti daha önce de 2000 - 2005 arasında Avusturya'yı yönetmişti. Kurz ile Özgürlük Partisi lideri Heinz Christian Strache Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile partilerini bilgilendirmelerinden sonra koalisyon programıyla ilgili açıklama yapacaklarını belirtti.

AŞIRI SAĞI TAKLİT EDEREK KAZANDI 

15 Ekim seçimine göçmen/sığınmacı karşıtı gündem damga vurmuş, Kurz aşırı sağınkinden pek farklı olmayan bir söylem ve programla birinci çıkmıştı, ama net zafer elde edememişti. Hatta Özgürlik Partisi'nin politikalarını çalmakla suçladığı Kurz için Strache 'taklitçi' demişti.

GÖÇ, SIĞINMACILAR, TÜRKİYE…

Avrupa'ya göç yollarının kapanması, sığınmacılara sosyal yardımlarda büyük kesintiye gidilmesi, göçmenlere ancak Avusturya'da 5 yıl kaldıktan sonra sosyal yardım verilmesi gibi vaatlerde bulunan Kurz'un Halk Partisi yüzde 32, geleneksel hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti yüzde 26.9, Özgürlük Partisi de yüzde 26 oy almıştı. Kurz, AB'nin Türkiye ile üyelik müzakarelerinin bitirilmesini savunan cephenin de başını çekiyor. Öncesinde Almanya'daki seçimden de aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) oy patlamasıyla üçüncü parti çıkmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım